Memduh Ün Hayatını Kaybetti

MUĞLA (ANKA) - Türk sinemasında birçok filmin yönetmenliğini ya...

Haberler 16.10.2015, 12:10
Memduh Ün Hayatını Kaybetti

MUĞLA (ANKA) - Türk sinemasında birçok filmin yönetmenliğini yapan 95 yaşındaki Memduh Ün, Bodrum’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türk Sineması’nın efsane yönetmeni, sinema sanatçısı Fatma Girik’in 56 yıllık hayat arkadaşı Memduh Ün, saat 10.15’te, 9 aydır tedavi gördüğü Bodrum’daki Acıbadem Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Bodrum’da ünlü sanatçı Fatma Girik ile yaşamını sürdüren Ün’ün ölüm haberi sanat dünyasında büyük üzüntüye neden oldu.

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan ünlü oyuncu Cüneyt Arkın ünlü yönetmen için, “Türk sinemasının birkaç direği vardır, Türk sineması onlar sayesinde var oldu, yayıldı. Memduh Ün de onlardan biriydi” dedi. Filmlerindeki temalara da dikkat çeken Arkın "Birbirini sevmek, azla yetinmek, paylaşmak gibi temaları filmlerinde çok güzel işlerdi. O zamanlar toplumda ayrışma yoktu ve bütün bunların yapıcısı da Memduh Ün gibi insanlardı. Kendisi çok özel bir insandı” şeklinde konuştu.

Oyuncu Süleyman Turan ise Memduh Ün’ün ardından “Memduh abi Türk sinemasının kilometre taşlarından biriydi. Türk sinemasına kocaman projeler hediye etmiş bir sinema adamıydı. Ama tüm bunların dışında çok da önemli bir insandı. Hepimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

Filiz Akın ise “Memduh Bey beni sinemaya ikna etmek için Ankara’ya kadar geldi ve bana bu yolu açtı. İlk yönetmenimdi. Aksi görünüşünün arkasında bambaşka bir kişiliği vardı. Ulusal sinema diye bir akım yaratmak istedi ki bu çok önemliydi. Hiçbir zaman yeri doldurulamayacaktır. Çünkü o dönem de bitti böyle insanlar da bitti. Fatma’nın, sevenlerinin, Türk sinemasının başı sağ olsun” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@