İzmir'de kitap baharı

TÜYAP 21'inci İzmir Kitap Fuarı açıldı. Her yaştan İzmirli, ilk günden büyük ilgi gösterip içeri girmek için uzun kuyruklar oluşturdu, sevdikleri yazarlarla buluştu.

Haberler 16.04.2016, 15:46 17.04.2016, 09:55
İzmir'de kitap baharı
TÜYAP 21'inci İzmir Kitap Fuarı açıldı. Her yaştan İzmirli, ilk günden büyük ilgi gösterip içeri girmek için uzun kuyruklar oluşturdu, sevdikleri yazarlarla buluştu.

TÜYAP, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliği'nin bu yıl 21'incisini 'Kitap Fuarı Kültürpark'ta Her Zamanki Yerinde' sloganıyla düzenlediği Kitap Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Baharın ilk günlerinde, sıcak havaya karşın büyük ilgi gören Fuar'ın açılış törenine eski bakanlardan Ercan Karakaş, CHP İzmir milletvekilleri Murat Bakan, Tacettin Bayır, Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve çok sayıda yazar, şair katıldı.

TÜYAP kitap fuarları koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, fuarın bu yıl yine bu klasik mekanda açılmış olmasının kendilerini memnut ettiğini söyledi. Fuar'ın onur konuğu sanatçısı İzmirli yazar, şair Hüseyin Yurttaş'a İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, onur konuğu plaketi verdi. Yurttaş yaptığı konuşmada "Edebiyata ve sanata emek veren insan oldum. İzmirli sanatçılar Salah Birsel, Atilla İlhan, 100'üncü yaşlarını andığımız Samim Kocagöz'ü ve Behçet Necatigil'i saygıyla anıyorum. Ben acılar görmüş kuşaktanım. Biz hiç 32 dişimizle gülemedik. Sevincimiz hep eksikli kaldı. Aydın, yazarlarımız pusularda avlandılar. Hapisler yetmedi ölümle karşılaştılar. Hüzün bizim içimize sinmiş bir duygudur. Darbeler aslında hep bize karşı yapıldı. Aydınlığa, aydınlanmaya karşı Cumhuriyet'e, Atatürk'e karşı yapıldı. Ama mücadelemiz kitap kitap sürecek, susmaycağız" dedi.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Fahri Aral ise 2015 yılında Türkiye'de 620 milyon kitap basıldığını söyledi. Kişi başına sekiz kitap düştüğünü belirten Aral "Türkiye dünyanın en büyük 11'inci yayıncılık sektörüne sahip. Ama bir de madalyonun öbür yüzünde korkunç bir karanlık var. Türkiye'de zihniyet değişikliği var. Düşünce, ifade ve yayınlama özgürlüğünde başka bir yola gidiliyor. Akademisyenler tutuklanıyor. Diyarbakır'dan silah arama gerekçesiyle bir yayınevinin durdurulan aracında kitap kolilerine el konulmuş. Türkiye'de terörle, düşünce ve kitap ayrımını yapamıyorlar" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmirli sanatçı Hüseyin Yurttaş'ın onur konuğu olmasının tüm İzmirlileri çok sevindirdiini söyledi. Türkiye'de 68 kuşağının yaşadıklarına dikkat çeken Kocaoğlu, "Siz Türkiye'yi ileriye taşıyacak gençliği üniversite yıllarında yok edersiniz, ama idam sehpalarında ama mahkemelerde yada yurtdışan çıkmaya zorlayarak, çalışma imkanlarını kısıtlayarak bu gençliği biçerseniz, yetmezmiş gibi arkasında gelen kuşağı da biçerseniz bugünlere geliriz. Bunları bilmeden bu iktidarın nasıl geldiğini, bizi nasıl zayıf durumdayken yakaladığı idrak etmemiz mümkün değil. Ama biz ilericiler, Atatürkçüler, Cumhuriyet'ten yana olanlar, Ulu Önder'in yolundan yürüyenler mücadelemize devam edeceğiz. İnsanlık tarihini tersine çevirmek isteyen gerici güçlerin, belki duraklama yaşatabildiği ama hiçbir zaman başarılı olamadığı bir gerçektir. Daha da çok okuyarak bilinçleneceğiz. Bilinçlendikçe inanacağız. İnandıkça mücadele edeceğiz. Mutlaka başarılı olacağız. Kitap Fuarı'nın başarılı geçmesini dilerim" dedi.

Kurdele kesim merasimi sonrası Kitap Fuarı açıldı. Onur Konuğu sanatçı Hüseyin Yurttaş, üç kitabını Başkan Aziz Kocaoğlu için imzaladı. Kocaoğlu'nda protokol konuklarına İzmir Büyükşehir Belediyesi Yayınları standında ağırladı. Kitap Fuarı açılışın gerçekleşmesiyle birlikte İzmirlilerin akınına uğradı. Fuar'ın gerçekleştiği Kültürpark 1 No'lu Hol önünde uzun kuyruklar oluştu. Kitap stantları hiç boş kalmadı. Her yaştan İzmirli ilgi alanlarına yönelik stantlardan kitap aldı. Sevdikleri yazarlara kitaplarını imzalattılar. Yayınevleri yetkilileri ilk günden gösterilen büyük ilgiden memnun oldukarını açıkladı.
TÜYAP İzmir Kitap Fuarı 24 Nisan'a kadar açık kalacak. Bu yıl 400 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldı. Yaklaşık 150 kültür etkinliğine ev sahipliği yapılacak. Toplam 9 gün sürecek olan kitap fuarı etkinlikleri kapsamında kamuoyu tarafından yakından tanınan İlber Ortaylı, Üstün Dökmen, Osmap Pamukoğlu, Canan Karatay, Murathan Mungan, Ataol Behramoğlu ve bir çok yazar okurlarıyla bir araya gelecek. Kitap fuarında üç de resim sergisi sanatseverlerle buluşacak. Samim Kocagöz ve Behçet Necatigil'in 100 yaşına bu yıl ulaşmaları nedeniyle çeşitli paneller de düzenlenecek.

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@