İyi görsellik kötü mizah: Moonbeam City

İyi görsellik kötü mizah: Moonbeam City

Haberler 23.09.2015, 01:44
İyi görsellik kötü mizah: Moonbeam City

FATİH ŞALO - caykahve@gmail.com

Comedy Central’ın geçen hafta yayımlamaya başladığı Moonbeam City animasyon türünde kendisine has bir estetikle klişe mizahın birleşimini ekranlara getiriyor. Moonbeam City 1980’li yılların görsel ve işitsel malzemelerinden başarılı bir şekilde yararlanıyor. Dizide neon renkler, keskin ve sivri çizgiler atmosferik müzikle birleşiyor sonuçta da ortaya seyirlik anlamda kusursuz bir materyal çıkıyor. Ancak dikkatlice hazırlanmış bu öğelerin seyirciye sunumundaki cömertliğin dizinin kullandığı mizahta geçerli olduğunu söylemek mümkün değil. Dizideki espriler ve komedi unsurları hem çok klişe kalıyor hem de boşluk doldurmak için basit dolgu malzemesi gibi kullanılıyor. Bu nedenle Moonbeam City’i iki farklı şekilde değerlendirmek gerekiyor. Animasyon türünde başarılı bir üslup görmek isteyenler için Moonbeam City son derece başarılı bir yapımken komedi türünde vasata talim eden bir iş olarak kalıyor.

Moonbeam City’nin konu aldığı olaylar 1980’lerin ruhuna uygun olarak polisiye türünden. Dazzle Novak isimli son derece başarısız, egosantrik ama bir o kadar da cazibeli dedektifin Moonbeam City polis departmanındaki maceraları dizinin odağını oluşturuyor. Dizinin ana karakteri Dazzle Novak’ı seslendiren isimse Parks and Recreation takipçilerinin gayet yakından tanıdığı bir isim: Rob Lowe. Müfettiş Gadget’ın sakarlığının çizgi filmin her bölümünde dedektifin olağanüstü talihi ve etrafındakilerin yardımı ile başarılı bir sonuç çıkartması Moonbeam City’de de olayların ilerlediği ana aksı oluşturuyor. Moonbeam City’de de benzer bir şekilde Dazzle Novak’ın da tüm beceriksizliği; Chrysalis Tate isimli meslektaşının (muhtemelen ilerleyen bölümlerdeki ortağının) yardımı ve senaristlerin bol keseden dağıttıkları şansın da etkisiyle dizide kahramanlarımızın karşısına çıkan sorunların çözülmesini sağlıyor.

Anlatılarda kahramanların karşılaştığı düğümlerin şans ve etraftan gelen desteklerle çözüldüğü olay akışını bilhassa internet üzerinden yayınlanan animasyon türlerinde sıkça görülüyor. Bu yapının sağladığı pratiklik güçlü ve çarpıcı bir mizah yapmak için önemli bir alan açıyor. Moonbeam City de aynı yolu takip ediyor ancak beklenen etkileyici mizahın yerinde son derece özensiz ve klişe girişimler var. Moonbeam City bu yönüyle kaliteli bir komedi bekleyen izleyicinin beğenisinden çok uzağa düşüyor.

Dizinin mizah yönünden zayıflığını atmosfer inşasındaki başarısı kapatıyor denilebilir. Moonbeam City, Patrick Nagel’in çizgilerini animasyona taşımakta hayli yetkin. Dizinin her karesi özenlice hazırlanmış bir sahne üzerinde ilerliyor. 1980’lerin fantezi dünyasını güçlü bir şekilde yansıtan çizimler seyirciyi yer yer dizinin olay akışından koparıp olayların geçtiği sahnenin detaylarını izlemeye itiyor. Çarpıcı renkler üzerinde süzülen karakterler, geometrik olarak düzenlenmiş mekanların pürüzsüz cepheleri adeta birer tablo niteliğinde. Tüm bu görsel yetkinliğin beraberinde gelen müzik ve diğer sesler diziyi neo-seksenler denilebilecek özgün bir konuma taşıyor. Moonbeam City senaryodan ve karakterlerden bağımsız olarak sadece görsel zenginliği ile video-art denilebilecek kıvamda bir yapım. Bu yönden dizinin seyirlik yönünün çok kuvvetli olduğunu mutlaka belirtmek gerekiyor. Dizinin atmosferik müziklerini çağdaş synthpop gruplarından Night Club yapıyor. Türe aşina olmayanlar için bile dizideki müziklerin bir cazibesi var.

Henüz geçen hafta yayınlanmaya başlamış dizi ilerleyen bölümlerde komedi alanındaki kısırlığa bir çözüm getirmeyi başarabilirse Moonbeam City’nin uzun süre konuşulacak bir yapım olacağı söylenebilir. Animasyon alanında uzun zamandır izleyicileri heyecanlandıracak bir yapım yoktu. Moonbeam City şimdilik buna en yakın aday gibi görünüyor. Çok fazla etkileşime girmeden sadece göz okşayan renkler ve çizimler arayan animasyon takipçileri Moonbeam City’i muhakkak izlemeli.

BİRGÜN GAZETESİ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@