İş Sanat'ın Yıldızlarla Dolu Yeni Sezonu 5 Kasım'da Başlıyor

16. yılını kutlayan İş Sanat, dünya yıldızlarını İstanbul’da ağırlamaya devam ediyor.

Haberler 07.10.2015, 14:55
İş Sanat'ın Yıldızlarla Dolu Yeni Sezonu 5 Kasım'da Başlıyor

İSTANBUL (ANKA)-Hayata geçirdiği yenilikçi projeleriyle dünyaca ünlü isimleri ve Türkiye’nin  sevilen sanatçılarını sahnesinde ağırlayan İş Sanat, 5 Kasım’da 16. sezonuna “merhaba” diyor. İş Sanat, Kasım 2015’te başlayacak ve Mayıs 2016’ya kadar sürecek 16. sezonunda klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk etkinliklerine uzanan oldukça geniş bir yelpazede, yepyeni projelerle izleyicilerinin karşısına çıkacak.

-“BİR MİLYONU AŞKIN SANATSEVERİ AĞIRLADIK”-

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, yeni sezon programının tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, İş Sanat’ın, bünyesinde bulunan Kibele Sanat Galerisi ve konser salonu ile 2000 yılından bu yana bin 200 civarındaki etkinlikle bir milyonu aşkın sanatseveri ağırladığını vurguladı. Akkuş, “İş Sanat’a gösterilen ilgi, sanatseverlerle İş Sanat arasında güçlü bir bağ oluştuğunu kanıtlıyor. Bu bizi hem çok sevindiriyor, hem de gururlandırıyor” dedi.

-“HEYECANLI VE İDDİALIYIZ”-

İş Sanat Sanat Yönetmeni Filiz Ova da geride bırakılan 15 yılda birbirinden değerli yerli sanatçıları, dünyaca ünlü yabancı sanatçı ve orkestraları 600’ü aşkın etkinlikte İstanbullu sanatseverlerle buluşturduklarını ifade ederek, “Kasım ayında başlayacak yeni sezonumuzda sizleri unutamayacağınız özel etkinliklerle buluşturmak için çalıştık. Alışılan İş Sanat kalitesine uygun, zengin bir yelpazede, yeni ve renkli projeler oluşturduk. Heyecanlı ve iddialıyız” diye konuştu.

Sanat tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği yeni sezon, 5 Kasım’da, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisindeki üstün performanslarıyla hafızalara kazınan genç sanatçılar Hande Küden (keman), Poyraz Baltacıgil (çello) ve Ferhat Can Büyük’ün (piyano) vereceği açılış konseri ile başlayacak.

-BİLETLER 8 EKİM’DE SATIŞTA-

İş Sanat’tan verilen bilgiye göre klasik müzik ve caz konserleri ile dans gösterilerinin biletleri, 8 Ekim Perşembe günü  satışa sunulacak. Ayrıca kasım ayı etkinliklerinin biletleri de aynı günden itibaren satın alınabilecek. Her yıl olduğu gibi dünya müziği konserleri, yerli projeler ve çocuk etkinlikleri aylık olarak satılacak. Bu sezon İş Sanat etkinlikleri, izleyicilerden gelen talep doğrultusunda yarım saat ötelenerek 20.30’da başlatılacak. Çocuk etkinliklerinin saati ise değişmedi, 15.00 olarak devam ediyor.

-KLASİK MÜZİĞİN DEVLERİNİN ORTAK ADRESİ- 

Dünyanın en köklü ve prestijli orkestraları ile müzik dünyasının efsane solistleri İş Sanat’ta bir araya gelmeye devam ediyor.Geçtiğimiz yıllarda yine İş Sanat sahnesinde verdiği konserle sanatseverleri büyüleyen ödüllü kontrtenor Andreas Scholl ve günümüzün en değerli kontrtenorlarından Iestyn Davies, ilham verici yorumlarıyla tanınan ve dünyanın en iyi oda orkestraları arasında gösterilen The English Concert eşliğinde 17 Kasım, Salı akşamı müzikseverlere  bir barok ziyafeti sunacak.

Barok, klasik ve romantik dönem müziklerini enerjik icralara dönüştüren, 2010 Echo Klassik ödüllü topluluk Staatskapelle Dresden Solistleri, klasik trompetin en başarılı genç virtüözlerinden Grammy ödüllü Tine Thing Helseth ile 1 Aralık, Salı akşamı İş Sanat sahnesinde buluşacak. Klasik müziğin en parlak genç yıldızları arasında yer alan keman virtüözü Charlie Siem, 10 Aralık, Perşembe akşamı Avrupa’nın en köklü oda topluluklarından biri olan Camerata Salzburg ile sahne alacak.

Esprili ve sıra dışı sahne şovuyla Rainer Hersch yönetimindeki Johann Strauss Orkestrası, İngiliz soprano Samantha Hay eşliğinde 2016 özel programıyla birbirinden romantik valsler ve eğlenceli polkalarını yeni yıl konserinde seslendirecek. Günümüzün Rönesans kadını olarak tarif edilen ve cesur yorumlarıyla klasik müzik dünyasında çığır açan piyanist Hélène Grimaud, İsviçre’nin köklü senfonik topluluklarından Basel Oda Orkestrası eşliğinde Bach ve Mozart’tan eserler seslendirecek. İsmi duayen piyano virtüözlerinin başında anılan Martha Argerich, 1979 yılında kemanın tartışmasız en büyük virtüözlerinden Gidon Kremer tarafından kurulan oda topluluğu Kremerata Baltica ile bir araya gelecek.

-PİYANİST ANNA VİNNİTSKAYA, KEMAN VİRTÜÖZÜ DANİEL HOPE -

Klasik müzik dünyasının aranan isimleri ile tanınmış müzisyen ve orkestralar İş Sanat’ın bu sezondaki ilkleri arasında yerlerini alıyor. 2012 çıkışlı Ravel kaydıyla kazandığı Diapasond’Or ödülüyle dikkatleri üzerinde toplayan Rus piyanist Anna Vinnitskaya, 1982 yılında La Scala orkestrasının müzisyenlerinden kurulan Cameristi della Scala ile 11 Şubat’ta muhteşem bir müzikal işbirliğine imza atacak. İsveçli yıldız mezzo-soprano Anne Sofie von Otter, zengin diskografisi ve dönem müziklerini kusursuz icrasıyla bilinen Les Musiciens de Louvre eşliğinde sahne alacak.Doğallığı ve yeteneği ile büyük beğeni toplayan Baiba Skride, kardeşi ve uzun soluklu duo partneri piyanist Lauma Skride ile çellist Daniel Müller Schott, bir oda müziği şöleni sunacak. Öte yandan İngiliz keman virtüözü Daniel Hope, Fransa’nın önde gelen oda müziği topluluklarından Orchestre de Chambre de Paris eşliğinde İş Sanat’a ilk kez konuk olacak.

Luzern Senfoni Orkestrası, Norveç’in klasik müzik dünyasına armağanı usta çellist Truls Mork ve kendine özgü doğal bir tınıya sahip genç kemancı Vilde Frang ile aynı sahnede buluşacak.

Klasik müzik serisinin son konserinde heyecan verici programlarıyla uluslararası alanda ün yapan  Scottish Ensemble star kemancı Nicola Benedetti’ye eşlik edecek. 5 Mayıs, Perşembe akşamı gerçekleşecek konserde, Vivaldi’nin Dört Mevsim’nin yanı sıra Çaykovski’nin Souvenir de Florence ve Mevsimler’inden oda orkestrası için düzenlenen seçili eserlerle İstanbullu müzikseverleri büyülemeye hazırlanıyor.

-CAZ DÜNYASINDAN ÖNEMLİ İSİMLER-

İş Sanat’ta caz serisi, İstanbullu cazkolikleri yediden yetmişe caz dünyasının efsane isimleri ile zengin bir sezon geçirmeye davet ediyor.

Güney Afrika’nın duayen piyanisti, müzik kariyeri yarım yüzyılı aşan 81 yaşındaki efsane Abdullah Ibrahim, yüzyılın en etkileyici yüz basçısından biri olarak gösterilen ve Türkiye’deki caz severlerin beğeniyle takip ettiği Avishai Cohen, 2010 yılında Thelonious Monk Uluslararası Caz Yarışması’ndan birincilik ödülüyle ayrılan ve Woman Child albümü ile kariyerine hızlı bir giriş yapan Cécile McLorin Salvant,caz tarihin tartışmasız en büyük davulcularından Jack DeJohnette İş Sanat sahnesinde olacak. Carlos Santana’nın “gerçek bir uluslararası değer” diyerek hayranlığını ifade ettiği efsanevi saksafoncu Charles Lloyd, uzun soluklu partnerlerinden piyanist Jason Moran ile İş Sanat sahnesinde çok özel bir duo konsere imza atacak.

-DÜNYA MÜZİĞİNDEN SEÇMELER-

Dünyanın dört bir yanından dünya müziğinin en iyi örneklerini İş Sanat sahnesinde izlemeye bu sezon da devam edeceksiniz.Türkiye’deki müzikseverlerin Pink Martini’nin solisti olarak tanıdığı Storm Large, Buika, Eva Yerbabuena, Juan Gómez Chicuelo gibi isimlerle yaptığı müzikal işbirlikleriyle gittiği her ülkede beğeniyle takip edilen, her konseri büyük ses getiren Miguel Poveda, İran doğumlu sanatçı Rita Yahan-Faruz, hayranı olduğu İstanbul’da, Fars kültürünün mistik tınılarının batı ezgileriyle harmanlandığı şarkılarını 12 Nisan, Salı akşamı İş Sanat izleyicileri için seslendirecek.

-MODERN DANSIN TEMSİLCİSİ  ÇİFT GÖSTERİM İLE İŞ SANAT’TA-

Modern dansın Picasso’su kabul edilen ve yarım asrı aşan kariyeri boyunca sayısız sanatçıya ilham olan vizyoner koreograf Martha Graham’ın 1926 yılında kurduğu Martha Graham Dance Company, izleyenleri soluksuz bırakacak iki gecelik özel performanslarla 20 Kasım Cuma ve 21 Kasım Cumartesi akşamları 90. yıl özel turneleri kapsamında bir kez daha İş Sanat sahnesinde olacak.

-BİRBİRİNDEN ÖZGÜN YERLİ PROJELER-

İş Sanat, her zevke hitap eden programında Türkiye’nin en sevilen sanatçılarını özgün projelerde buluşturuyor. Özgün yorumuyla Kubat  ve Klarnetin duygulu nefesi Hüsnü Şenlendirici ile MIDEM ve Diapason d’Or gibi saygın ödüllerin sahibi, duayen piyanistlerimizden Hüseyin Sermet ve ülkemizi dünya çapındaki orkestralarda başarıyla temsil eden yetenekli kontrbas sanatçımız Fora Baltacıgil, 22 Aralık, Salı akşamı Virtü-Öz Türküler projesiyle İş Sanat sahnesinde buluşacak. İş Sanat, 26 Ocak, Salı akşamı halk müziğimizin en sevilen yorumcularından Kardeş Türküler ile pop müziğin güçlü sesi Candan Erçetin’in Rumeli’den Ege’ye seslendirecekleri  şarkılarla zengin bir Türkiye mozaiğine sahne olacak. Öte yandan yönetmen Çağan Irmak’ın kendi ve sürpriz sanatçıların sesinden dinleyeceğimiz film müzikleriyle hazırladığı özel projesi İş Sanat’ta hayat buluyor. Şair, yazar, tiyatrocu, araştırmacı Sunay Akın, Çanakkale Öyküler ve Türküler projesiyle mart ayında İş Sanat’a konuk oluyor. Sevilen sanatçının yorumcu ve besteci Onur Akın ile hazırladığı konsere, birçok seçkin yorumcu eşlik edecek.Türk Sanat Müziği’nin zarif sesi Emel Sayın ve Halk müziğinin en önemli bağlama ustası Erkan Oğur, Kerkük asıllı tenor Ali İhsan Ekber de özenle hazırladıkları repertuvar ve sürpriz konuklarla İş Sanat’tın 16. sezonun damgasını vuracak yerli sanatçılar arasında yer alıyor. (ANKA)

(NÇ/HM)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@