'Bir şey söylemek yetmez, bir şeyler yapılmalı...'

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen “Hasretinden Prangalar Eskittim” isimli şiir ve müzik dinletisi için Çanakkale’ye gelen Nazım Oyuncuları, TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “yeni Anayasa’da laiklik olmamalı” sözlerine tepki gösterdi. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamalarda bulunan Nazım Oyuncuları; “Artık bir şey söylemek yetmez, bir şeyler yapmak lazım” dediler.

Haberler 29.04.2016, 17:27
'Bir şey söylemek yetmez, bir şeyler yapılmalı...'
Tiyatro Sanatçıları Metin Coşkun, Ayşegül Alpak, Levent Ülgen, Gülsen Tuncer, Orhan Aydın ve Müzisyen Emin İgüs tarafından geçtiğimiz Pazartesi günü ÇOMÜ Süleyman Demirel Salonu’nda sahnelenen “Hasretinden Prangalar Eskittim” isimli şiir ve müzik dinletisi için Çanakkale’ye gelen Nazım Oyuncuları, TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik üzerine söylediği sözler hakkında Gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamalarda bulundular. Dinleti sonrasında sahnede konuşma yapan Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın; “Kültür Bakanlığı koridorlarında takunyalarla dolaşan ve altındaki seccadeyle laikliği ayakları altına aldığını söyleyen biri Türkiye’de bile isteye Meclis Bakanı yapıldı ve o kişi yeni yapılan Anayasa’da laiklik olmamalıdır dedi. Bunu buradan şiddetle reddediyoruz. Bu gün Meclisi’n önünde bir araya gelen Aydınlanma Hareketi ve Birleşik Haziran Hareketi’ndeki dostlar, bütün insanlık yan yana geldiler ve bu ülkenin bağımsız ve eşit bir ülke olması için sonuna kadar sokaklarda, meydanlarda olacaklarını haykırdılar. Şu saatlerde İzmir ve İstanbul’da yapılıyor. İnanın yalnız değiliz. Yeter ki bizden önce devraldığımız umuda ve aşkı yeniden ayağa kaldırmak için Anadolu’nun bağrında büyük bir aydınlanma ateşi yakalım. Bu soysuzluğu birlikte tarihin çöplüğüne gömeceğiz” dedi. 
 
“İsyan etmeliyiz”
Meclis Başkanı Kahraman’ın sözleri üzerine dinleti sonrasında gazetemize açıklamada bulunan Müzisyen Emin İgüs; “Çok şaşırtıcı gelmedi bana açıkçası. Ülke zaten kan gölüne dönmüş durumda ve açıkçası işgal altında. Ülkede çok açık ve net bir şekilde ‘İslami Faşizm’ süreci yaşanıyor. Laiklik tartışması artık bence çok gündemde değil. İsyan etmeliyiz, başka bir şey yok” dedi. 
 
“Bir şey yapmak lazım”
Gazetemize konuşan Tiyatro Sanatçısı Metin Coşkun; “Ne söylenebilir ki? Laikliği anayasadan çıkartmayı öneriyor adam. Artık Buna söylenebilecek bir şey yok, bir şey yapmak lazım. Bir şey söylemek yetmez artık. Yani toplu halde bir şeyler yapmak lazım. Yapılmaya da başlandı. Umarım arkası gelir ve giderek de büyür. Bunlara böylelikle belki dur diyebiliriz” dedi. 
 
“Biz de sanatımızla mücadele edeceğiz”
Kahraman’ın sözleri hakkında açıklamada bulunan Tiyatro Sanatçısı Levent Ülgen ise; “Niyetleri zaten belliydi. Sonunda baklayı ağızlarından çıkardılar yani. Ne demek Anayasa’da laiklik olmayacak. Bunun neye mal olacağını, neye karşılık geleceğini hiç düşünüyorlar mı acaba? O mecliste o kadar insan var, onlar bakalım ne yapacaklar? Yine bazıları koltuk değneği olacak mı? Bazıları destekleyecek mi? Hep beraber göreceğiz. Biz ülkemizi savunmak için her şeyi yapacağız. Biz de sanatımızla mücadele edeceğiz, elimizdeki tek silahımız bu” dedi. 
(Burhan Mert Balcı - canakkaleolay.com)
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@