Ankaralılar Bir Hafta Kukla Ve Gölge Oyununun Sihrini Yaşayacak

ANKARA(ANKA) – Başkentliler, alanında ilk kez düzenlenecek olan festivalle bir hafta süreyle kukla ve gölge oyununun sihirli dünyasına girecek. KUKSADER (Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği)'den yapılan açıkla

Haberler 09.05.2015, 15:50
Ankaralılar Bir Hafta Kukla Ve Gölge Oyununun Sihrini Yaşayacak

ANKARA(ANKA) – Başkentliler, alanında ilk kez düzenlenecek olan festivalle bir hafta süreyle kukla ve gölge oyununun sihirli dünyasına girecek.

KUKSADER (Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği)'den yapılan açıklamaya göre 1. Uluslararası Ankara Kukla Festivali ile Başkent yepyeni bir festivale daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

-KARAGÖZ VE HACİVATIMIZ VAR AMA...-

“Kukla yalnızca çocuklar içindir” yanlış düşüncesini yıkmayı amaçlayan KUKSADER düzenlediği bu ilk festivali bir açılış töreniyle başlatacak. Karagöz-Hacivat gibi belki de dünyanın en önemli kukla geleneğine sahip olmasına karşın Türkiye’de Ramazanlarda bile tamamen unutulan kukla ve gölge oyunu sanatını yeniden yükseltmeyi amaçlayan festivale Tiyatro TEMPO da katılıyor.

-HAYALİ TORUN ÇELEBİ’NİN VİDEOSU İZLENECEK-

Festivalin 14 Mayıs Perşembe gecesi saat 20.00’de Ankara Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, 114/C Maltepe adresinde bulunan Tiyatro Tempo’da yapılacak açılış töreni bir “blacklight gösterisiyle” başlayacak. Festival Koordinatörü Marina Yücel, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği ASSITEJ Türkiye Merkezi Başkanı Tülin Sağlam, Uluslararası Kukla Birliği UNIMA Başkanı Dadi Pudumjee ve KUKSADER Başkanı Haluk Yüce’nin konuşmalarından sonra efsanevi Karagöz-Hacivat ustası Hayali Torun Çelebi’nin anısına bir video sunulacak. Açılış, kokteyl ile sürecek. Ardından Ankaralılar bir hafta süreyle dünyanın ve Türkiye’nin en önemli kukla ve gölge oyunu ustalarının büyüleyici gösterilerini izleme şansı bulacak. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@