90 yıllık enkaz ya da devre arası diyenlere inat Bakınız ATATÜRK’e kimler sahip çıkıyor!

Dünyanın bir ucunda da olsa karşılaştığınızda Ne Mutlu Türküm diyeceğiniz o an, Cemalettin Öğretmen’in kaleminden öyle güzel anlatılmış ki bize de bu güzelliği sizlere ulaştırmak kaldı!

Haberler 02.03.2016, 00:30 02.03.2016, 01:02
90 yıllık enkaz ya da devre arası diyenlere inat Bakınız ATATÜRK’e kimler sahip çıkıyor!
Cemalettin Şener. O bir Cumhuriyet Öğretmeni. Okuyor, geziyor kendini sürekli geliştiriyor. Gittiği yerlerde edindiği izlenimleri de sayfası üzerinden paylaşıyor. Bugüne kadar oldukça fazla ülke gezdiğini sayfasından takip ederek öğrendik. Son gezisi ise Küba'ya oldu Cemalettin Öğretmenin.. O gezisiyle de ilgili izlenimlerini 14 bölüm halinde paylaştı. Biz o bölümleri de sitemiz üzerinden paylaşacağız. Ancak son paylaştığı izlenimleri ve yazdıkları bizleri oldukça etkiledi. İşte Küba izlenimlerinin son bölümü

KÜBA-14 (SON)

ATATÜRK!..

En iyiyi finale sakladım. 

Ulusal kahramanımız Mustafa Kemal ATATÜRK'ün büstünü dünyanın öbür ucunda görmek gerçekten de Küba gezimizin en etkileyici anıydı...

Büstü biraz zor da olsa bulduğumuzda gayri ihtiyari yanına gidişim, ellerimle tüm heykeli sevişim, göz yaşları içerisinde "Atam! Büyük Atatürk'üm!" deyişim... 

Çok duygusal bir andı.. Etkilendim.. 

Gururlandım.. ... 

Ki Küba'da Fidel ya da Raul'un tek bir heykeli büstü yok!

Heykeli ya da rolyefi olan 3 karakter var: Jose Marti, Cienfiegos ve Che Guevara. 

Bunlardan sonra büstü dikilen sadece iki devlet adamı var; 

Birincisi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, diğeri ise Vietnam Sosyalist Cumhuriyetinin kurucusu Ho Chi Minh. 

Her ikisi de emperyalizme karşı mücadele edip ülkelerini bağımsızlığa kavuşturan dünyaca ünlü liderler ve Fidel Castro'nun talimatıyla büstleri dikilmiş. 

1997'de bir toplantı için İstanbul'a gelen Fidel Castro Atatürk için şu ifadeleri kullanmıştır: 

"Biz devrimi planlarken hep Atatürk'ü örnek aldık. Ama onun yaptıkları kadarını asla başaramadık. Bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır Devrimci Mustafa Kemal."

Castro, yaptığı konuşmada: “ Asıl devrimci Atatürk.... Bu kadar büyük bir devrim yaptım, ama ben Kemal Atatürk’ün yaptıklarını asla başaramazdım... Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın.” demiştir.

Türkiye’de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro’ya tapıyorlar, sizleri tek ve mutlak önder olarak kabul ediyorlar. Sizin şarkılarınızı, marşlarınızı ve kitaplarınızı dillerinden ve ellerinden düşürmüyorlar...” diye başlayan soru tamamlanmadan Castro kibarca sözü keserek şunları söylemiştir: 

Övgün için teşekkür ederim. Ama söyledikleriniz yanlış... Devrimci Kemal Atatürk varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar... Atatürk, 1919’da Anadolu’dan düşmanları kovmak için Bandırma Gemisi’yle Samsun’a çıktı. Ve anti-emperyalist bir savaş vererek zafere erişti. Biz, Atatürk’ün bu devrimci savaşından etkilendik-esinlendik ve tam 40 yıl sonra, 1959’da Granma Gemisi’yle Havana’ya çıktık. Ülkemizden emperyalistleri ve işbirlikçisi Faşist Batista rejimini yıkmak için, biz de zafere eriştik. Bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır Devrimci Kemal Atatürk... Sağdan sola doğru yazılan Arap harfli alfabeyi bırakıp, soldan sağa doğru yazılan Latin harfli Abece’ye geçilen Harf Devrimi başta olmak üzere, bir dizi Çağdaş ve Aydınlanmacı Cumhuriyet Devrimlerini bu kadar kısa sürede biz asla başaramazdık. Kendinize başka esin kaynağı aramayın... Büyük bir deha ve komutan olan Kemal Atatürk’ün kıymetini bilin ve kendinize başka önder, yol ve yordam aramayınız...” demiştir.

Havana'da yazılı tek Türkçe ifade: 

Yurtta sulh cihanda sulh!

Bugünlerde ne kadar da çok ihtiyacımız var böyle bir vizyona.

Che'nin Bolivya daglarinda yakalandığında çantasından çıkan okunması gereken kitaplar listesinde Nutuk da var...

Bir kez daha şükranlarımızı, hayranlığımızı ve yılmaz takipçiliğimizi iletiyoruz ulusumuzun kahramanına...

Böyle bir liderimiz önderimiz olduğu için, tüm dünyada saygı duyulan bir kahramana sahip olduğumuz için, Nereye gitsek bu esin kaynağını hissettiğimiz için NE MUTLU BİZE! NE MUTLU BU AYRICALIĞI MUTLULUĞU YAŞAYANLARA VE ANLAMINI DEĞERİNİ BİLİP KORUYABİLENLERE!..
Yorumlar (1)
Deniz 5 yıl önce
Tebrikler, güzel bir yazı.. keşke biz de gidip görebilsek..
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@