‘2015 Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün Sahibi Orhan Pamuk Oldu

8. kez verilecek olan ‘Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk oldu.

Haberler 24.08.2015, 15:13
‘2015 Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün Sahibi Orhan Pamuk Oldu

İSTANBUL (ANKA)-8. kez verilecek olan ‘Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk oldu.

Seçici Kurul Başkanı Feride Çiçekoğlu, “2015 Erdal Öz Edebiyat Ödülü”nün, “sanatına verdiği emek ve edebiyatımızın dünyaya açılmasındaki katkıları nedeniyle’’ Orhan Pamuk’a layık görüldüğünü bildirdi. Ödül,  15 Eylül Salı günü Pera Palas’ta düzenlenecek törenle Orhan Pamuk’a teslim edilecek.

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülünün, bu yıl göreve veda edecek olan Seçici Kurul Başkanı Feride Çiçekoğlu ve Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal’ın katıldıkları basın toplantısında, Orhan Pamuk’a verileceği açıklandı.

Köksal, ödüle son üç yılda eseri yayımlanan yazarların aday gösterildiğini belirtirken, “Edebiyata, kültüre ve sanata olan kararlı ve inançlı desteğimizle ödül bundan sonra da geleneksel olarak verilmeye devam edecek” dedi.

2008 ‘den bugüne verilen ödül, Handan Börüteçene’nin gerçekleştirdiği bir ödül heykelciği ve 15 bin TL’den oluşuyor. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu ve Küçük İskender’e verilmişti.(ANKA)

(TB/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@