16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Herkesi Müzik İle Buluşturmayı Hedefliyor

ANTALYA(ANKA)-16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Antalya’da daha önce müzik yapmamış her...

Haberler 04.11.2015, 12:25
16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Herkesi Müzik İle Buluşturmayı Hedefliyor

ANTALYA(ANKA)-16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Antalya’da daha önce müzik yapmamış herkesi müzik ile buluşturmayı hedefliyor. 17- 29 kasım tarihleri arasında düzenlenecek festivalde konserlerin yanı sıra, rehabilitasyon merkezlerinde, okullarda, AVM’lerde, kültür merkezlerinde gerçekleşecek beden perküsyonu, a capella şarkı söyleme ve ağız perküsyonu atölyeleri, koro atölyeleri ve açıklamalı performanslar da bulunuyor.

16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında konserler, söyleşiler ve ustalık sınıflarının yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirecek. Çocuklarla yaklaşık bir ay boyunca yürütülecek çeşitli müzik çalışmalarının yanı sıra, öğrenciler “gezici piyano” ile okullarına gelen piyanistleri dinleme fırsatı yakalayacaklar. Antalya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Akdeniz Üniversitesi Kemoterapi Ünitesi Rehabilitasyon Merkezi’nde de çalışmalar ve dinletiler yapılacak.

-“BEDENİNİZLE MÜZİK ÜRETİN’’-

Antalya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2002 yılında Tugay Başar ve Timuçin Gürer tarafından kurulan “Kendi bedeninizi enstrümanınızı yapın, günlük rutin algınızın dışında bedeninizle müzik üretin’’ diyen beden perküsyonu eğitmen grubu KeKeÇa, Antalyalı çocuklarla ve bedenleriyle müzik üretmek isteyen tüm Antalyalılarla festival boyunca çalışmalar yapacak.

Müzik ve hareketin tam ortasında yer alan beden perküsyonu, festival kapsamında müzik çalışmaları yürütülen okullarda yüzlerce çocuğa yepyeni bir deneyim yaşatacak. Çalışmalar yapan çocuklar, öğrendiklerini konserlerle sergileme fırsatı da bulacaklar.

-FABİO LOMBARDO, AHTER DESTAN, NİKOLAY MERDZHANOV VE TOBİAS HUG YÖNETİMİNDE  KORO ATÖLYESİ-

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin farklı şehirlerinden, Almanya’dan ve İtalya’dan gelen koro müziği eğitmenleri, Antalya ilçelerindeki ilkokul ve ortaokullarda okuyan çocuklarla buluşacak. Koro çalışmaları, Fabio Lombardo, Ahter Destan, Nikolay Merdzhanov ve Tobias Hug yönetiminde yürütülecek.

Ekim ayı boyunca Ahter Destan tarafından okullarda yapılan çalışmalar ile seçilen, müziğe yatkın, yetenekli ve istekli çocuklar festival boyunca, tüm konuk şeflerle çalışacak ve bu çalışmalarıyla “APF Çocuk Korosu” nu oluşturacaklar. Bu koro, 26 Kasım tarihinde Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde ve 28 Kasım’da AKM Perge’de sahne alacak. Fabio Lombardo, Başak Doğan ve Eren Kovankaya şefliğinde yapılacak ve tüm öğrencilerin katılımını hedefleyen diğer koro çalışması ise çocuklar için hep birlikte yaratabilme, birbirini dinleme ve ifade etme üzerine katkı sağlayacak bir tecrübe olacak.

Birçok önemli acapella festivalinin genel sanat yönetmenliğini sürdüren Tobias Hug ise, Antalya Piyano Festivali kapsamında ağız perküsyonu, a capella şarkı söyleme teknikleri üzerine iki günlük bir kamp yapacak.

-GENÇ İSİMLER KONSER VERECEK-

Çocuklarla yaklaşık bir ay boyunca yürütülecek çeşitli müzik çalışmalarının yanı sıra, tüm öğrenciler, “gezici piyano” ile okullarına gelen piyanistleri dinleme fırsatı yakalayacaklar.

Antalya ilçe okullarında ve Antalya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, genç müzisyenler Doruk Görkem Tokur, Giovanni Nesi, Federica Bortoluzzi, Canset Özge Can gibi isimler tarafından konserler verecek. Akdeniz Üniversitesi Kemoterapi Ünitesi Rehabilitasyon Merkezi’nde de Engin Beslek önderliğinde bir yaylı quartet dinletisi gerçekleştirilecek.

-ENGELLİ GENÇLER DE DAHİL EDİLECEK-

Açıklamaya göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kültür etkinliklerinden biri olan Piyano Festivali’ne, engelli gençler de dahil edilecek.

Festival kapsamında, Antalya Belediyesi Özel Eğitim Merkezi’nde eğitim alan engelli gençler için özel çalışmalar yapılacak. Merkezde, üç günlük beden müziği atölyesi ve dinleti düzenlenecek.

Tugay Başar tarafından düzenlenecek atölyede, çocuklarla oyunlar oynanacak, derinlemesine beden müziği çalışmaları yapılacak, çocukların velilerine yapılan çalışmaların içeriği ve bu çalışmaların hayatlara nasıl dokunabileceği üzerine bir seminer verilecek. Çocuklar, 3 günlük eğitim sonunda okullarını salonunda öğrendiklerini izleyicilerle paylaşacak.

Dinleti ise, genç kuşağın başarılı temsilcilerinden, sayısız ödüle imza atan İtalyan piyanist Federica Bortoluzzi ve klarnetçi Giovanni Vai tarafından verilecek.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@