16. Ankara Uluslararası Flim Festivali Belgesel Ve Kısa Film Yarışması İptal Edildi

ANKARA (ANKA)- 16. Ankara Uluslararası Film Festivali, adil bir yarışma olamayacağı gerekçesiyle belgesel ve kısa film yarışmalarını iptal etti. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden yapılan açıklamada, sinema filmlerinin

Haberler 16.04.2015, 17:48
16. Ankara Uluslararası Flim Festivali Belgesel Ve Kısa Film Yarışması İptal Edildi

ANKARA (ANKA)- 16. Ankara Uluslararası Film Festivali, adil bir yarışma olamayacağı gerekçesiyle belgesel ve kısa film yarışmalarını iptal etti.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nden yapılan açıklamada, sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasına ilişkin 2004 yılında yürürlüğe giren kanunun, ilk kez uygulandığını ve uygulamanın festivallerde filmleri gösteremez duruma getirdiği vurgulandı. Açıklamada, amatör filmlerden isteğe bağlı kayıt tescil, diğer filmlerden eser işletme belgesi istendiğini, bunun sonucunda festivalde belgesel yarışmada 16 filmin, kısa yarışmada 31 filmin ve kısa gösterimdeki 29 filmin gösterilemez duruma geldiği bildirildi.

Yarışma filmlerinden birinin bile belgesini getiremediği durumda, adil yarışma koşulları ortadan kalkacağı belirtilen açıklamada, “Bu durumu göz önüne alan yönetimimiz ve jüri üyelerimiz ulusal belgesel ve ulusal kısa film yarışmalarını iptal etmiştir. Ancak, daha önce ilan edilen program değiştirilmemiş, Kültür Bakanlığı’nca istenen belgeleri getirebilen filmler, programdaki yerlerinde ücretsiz olarak gösterilecektir. Belge getiremeyen/getirmeyen yönetmenler ise yine programa göre kendilerine ayrılan seanslarda izleyicileriyle buluşup söyleşebilecekler. Festivalimiz, ilk yıllarından beri, kısa, belgesel filme ve festivalde genç yönetmenlerin yarattıkları tartışma ortamına çok önem vermiştir. Sinemamızın uluslararası başarısının dayanağının festivallerde yaratılan bu özgür ortam olduğunu düşünmektedir. Ticari gösterim dışındaki gösterimleri de engelleyen bu yönetmeliğin değiştirilmesi için Festivalimiz, tüm festivaller ve sektör meslek birlikleri ile çalışmaya başlamıştır” denildi.(ANKA)

(MLT/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@