Kritik toplantı öncesi Özgür Demirtaş'tan Merkez Bankasına: Gelin dönün bu yoldan. YAPMAYIN!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün Para Politikaları Kurulu'nu toplayarak faiz kararını açıklayacak. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Merkez Bankası'nın faiz indirimine gidileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Konuyla ilgili Prof. Dr. Özgür Demirtaş son uyarılarını sosyal medya hesabından yaptı.

Finans 18.11.2021 - 03:45 18.11.2021 - 03:45 Mustafa Çokyaşar

Daha önce hükümete yakın medya organları üzerinden eleştiri yağmuruna tutulan ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, son zamanlarda yaptığı tahminlerin doğru çıkmasıyla gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Ak Parti grup topantısında "Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Biz faize kesinlikle milletimizi ezdiremeyiz. Bunun başka çıkışı olamaz.”  diyerek bügün toplanacak olan Merkez Bankası PPK'nın faiz indirme kararını adeta erkenden ilan etmişti.

Demirtaş, daha önceki uyarıları dikkate alınmamasına karşın yine de Merkez Bankası'na son bir uyarıda bulundu. Geç saatlerde Twitter hesabı üzerinden 'İnsanın uykusu gelmiyor' notuyla düşüncelerini paylaşan ünlü ekonomist tweetinde şu ifadelere yer verdi:

"İnsanın uykusu gelmiyor.

Lütfen faiz indirimi yapmayın. Geri dönülmesi çok çok zor tahribatlar yaratıyorsunuz. Mega enflasyonun önünü açıyorsunuz. 

Faiz indirimi ile malları değerlenen Zenginleri daha zengin, fakirleri daha fakir yapıyorsunuz.

Gelin dönün bu yoldan. YAPMAYIN."

Dolar 10,78 seviyesini görererek tarihi bir rekora imza attı. Aynı şekilde Euro, Sterlin ve altın da rekor kırmaya devam ediyor. Eğer piyasaların beklediği gibi Merkez Bankası faiz indirirse muhtemelen Türk Lirasındaki değer kaybı tüm hızıyla devam edecek. Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ta kritik toplantı öncesi son uyarılarnı yaptı. Demirtaş, Türk Lirasındaki değer kaybının zengini daha zengin, fakiri daha da fakir yapacağını her fırsatta vurguluyor. 

ozgur-demirtas-tweet

Gelişmelerden Haberdar Olun

@