Kriterler Belli Oldu: Zincir Marketler Neler Satamayacak?

Geçtiğimiz günlerde TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının yasaklanacağını söylemişti. Hazırlanan mini paket TBMM'ye sunulacak.

Kriterler Belli Oldu: Zincir Marketler Neler Satamayacak?

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, geçtiğimiz günlerde küçük ve orta ölçekteki esnafların ayakta kalabilmesi için zincir marketlerde satılan bazı ürünlerle ilgili düzenleme yapılacağını açıklamıştı.

TBMM'YE GÖNDERİLİYOR

Zincir marketlerde bazı ürünlerin yasaklanmasına ilişkin teklif TBMM'ye gönderiliyor. Düzenlemenin ardından zincir marketlerde beyaz eşya, mobilya, elektronik eşya, kırtasiye, nalburiye, sigara ve hırdavat satışı yapılmayacak.

Haber

KÜÇÜK ESNAF ŞİKAYETÇİ

TESK ve ilgili kuruluşların temsilcileri, küçük esnafın şikayetlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti. Küçük ve orta ölçekli esnafın zincir marketler ile rekabet edemediğini, zincir marketlerde bazı ürünlerin satışlarına sınırlama getirilmesi gerektiğini söylediler.

Ayrıca AVM'lere ilişkin bir talepleri de oldu. AVM açılış saatlerinin değişmesi ve diğer AVM'ler ile aralarında bir mesafe olması gibi konulara da değinildi.

MİNİ PAKET

Bakanlıklarda uzun zamandır çalışmaları devam eden konu hakkında yeni gelişmeler yaşandı. Küçük ve orta ölçekli esnafların ayakta kalabilmesi adına zincir marketlere sınırlama getirilmesine ilişkin yapılan çalışmalar hızlandırıldı.

Yapılan mini paketin önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması bekleniyor.

Haber

NELER SATILMAYACAK?

Zincir marketlerde satışı yasaklanacak olan ürünlere ilişkin AK Parti kurmaylarından yapılan açıklamada: “Ekmek yasak kapsamında olmayabilir. Çünkü gıda ürünü. Ancak, cep telefonu, beyaz eşya, sigara; özellikle bunlar her yerde satılamayacak.

5 bin metrekare kapalı alanı olanların satılabileceği ürünlerin listesi yeniden belirlenecek. 100 metrekare yerde buzdolabı satılıyor, bunlara izin verilmeyecek.

Çok uzun olmayan bir yasa düzenlemesi bu dönem yapılacak. Zincir marketlerin en büyüğü 400 metrekaredir. Buralarda kesinlikle ürün sınırlamaları olacak. Özellikle beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, ev tekstili satılamayacak.

Kırtasiye, nalburiye ve hırdavat satılamayacak. Züccaciye gibi ürünlerin satışı için de metrekare sınırı olacak.”