Kripto Para Piyasasına Yönelecekler Dikkat! FOMO ve FUD Arasındaki Farklar ve Ortak Özellikler Nedir?

Kripto para piyasasına giren ve yeni girecekler kişiler dikkat! Çok önemli iki kavram olan FOMO VE FUD Arasındaki Fark Nedir? Ortak Yönleri Nelerdir? detaylı olarak haberimizde bulabilirsiniz.

Finans 02.11.2021 - 22:15 02.11.2021 - 22:15 Serhat Karaman

FOMO (Fear of Missing Out) terimi, kripto para piyasasını günlük olarak takip edememekten korkmak anlamına gelir. Bir kişi, günün belirli bir zamanında bir coinin fiyatının artış gösterdiğini görüp, bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini düşünerek elindeki coinleri bozdurur veya yatırım amacıyla daha fazla alırsa, FOMO yapmış olur. Kelime anlamı olarak ise FOMO, kaybetme korkusu demektir.

FUD Nedir?

FUD işlemi, kripto para piyasası içinde spekülasyon yapmak için kullanılan bir işlemdir. Belirsiz bir kişinin, piyasa içinde temeli olmayan bir haberi insanlara duyurması olarak tanımlanır. FUD işleminde asıl amaç, bahsi geçen kripto paranın değerini düşürerek kar elde etmektir. Kelime anlamı olarak, korku, belirsizlik ve şüphe anlamına gelir.

FOMO VE FUD Arasındaki Fark Nedir?

FOMO ve FUD’u birbirinden ayıran temel ayrım, FUD’un bir harekete bağlı olması, FOMO’nun ise kişin kendi içinde duyduğu kaygılar olmasıdır. Bu iki terim birbirinden çok farklı eylemleri içerir.

FOMO VE FUD’un Ortak Yönleri Nelerdir?

FOMO ve FUD’un ortak noktası, kişiyi yanlış yatırıma sürükleme ihtimalleridir. Bununla beraber, her iki durum da kişileri hem duygusal açıdan etkiler, hem de korku verir. İki duygu da kişilerin mantıklı hareket etmelerini engellediği için kişi yanlış yatırıma sürüklenir.

Özellikle büyük yatırımcılar veya sürekli borsa işleriyle uğraşanlar bu duygulara kapılır. Analistler, FUD ve FOMO’dan korunmak isteyip doğru yatırım yapmak isteyen kişilerin bu duygu ve kaygılara kapılmamaları gerektiğini, kripto piyasa borsasının tamamen bir merkeze bağlı olmadığını belirtmiştir.

Fudster Nedir?

Fudster olarak adlandırılmış terim, FUD’u yatırımcılara yaşatan kişilere verilmiş isimdir. Bunun yanında, piyasada istediği işlemleri rahatça yapmak için borsanın durumuyla oynayan kişilere de bu isim verilmiştir. Birey veya kurumlar gerçek anlamda fiyatlarla oynama işlemi yapamaz. Ancak tanınmış ve kripto para piyasasında önemli rol oynamış kişilerin röportaj vermesi, twitter veya facebook gibi sosyal medya mecralarından bulunduğu etkileşimler yükseliş veya düşüş olarak borsaya yansır.

FUD Başlangıcı Nasıl Olur?

FUD psikolojisinin başlaması, piyasada olacak değişmelerin yayılmaya başlayan haberlerle başlar. Kripto paraların değersizleşeceği haberlerinin yanında, yapılmaktan vazgeçilmiş yatırım haberleri veya az yatırım yapılması haberleri de FUD için zemin hazırlar. Kişi, belki bunları görmezden gelmeye çalışır ancak takip edilen kripto paranın dengesiz piyasa hareketleri ve yapılan yüklü tutardaki yatırımlar kişiyi daha fazla etkileyebilir.

FOMO ve FUD Arasındaki Farklar ve Ortak Özellikler Nedir

FOMO ve FUD Nasıl Önlenir?

FOMO ve FUD’u önlemek için, analistler araştırma yapmayı tavsiye etmişlerdir. Kişi, çıkan haberlerin aslını incelemeli, güvenmediği haber kaynaklarına veya kişilere aldırış etmemelidir.

Bu durum, özellikle kripto borsasındaki büyük şirketlerin dikkat etmesi gereken bir konu olarak belirtilmiştir. Yabancıların söylemlerine göre şirket çalışanları veya üst düzey yöneticileri hareket ederse veya çevrelerindeki insanlara bunu duyururlarsa, bu durum tehlike yaratabilir.

Kripto paralarla ilgilenen herkesin; büyük veya küçük yatırımcıların, FOMO ve FUD’ a karşı eğitilmeleri, çok büyük kayıpları önlemek adına büyük önem taşır. Kripto para borsasında hissesi veya yatırımı olan kişiler unutmamalıdır ki borsadaki yükseliş ve alçalışlar bir şahıs veya kuruma bağlı olarak işlemez ve bu kişilerin söylemlerine göre hareket edilmemelidir.

Bunun yanında bazı ekonomistler, kişilerin FUD ve FOMO’dan iki şekilde korunabileceklerini söylemiştir:

· Hızlı ve duygusal karar vermeme: Yatırım sahipleri bir anda bir yükseliş veya düşüşten etkilense bile hızlıca adım atmadan önce beklemelidir. Ayrıca duygusal düşünmek yerine sakin kalıp mantıksal hareket etmek kişiler için daha sağlıklı olur.

· Korku ile hareket etmeme: Kişiler korku ve endişe ile hareket ederlerde daha yanlış adımlarda bulunacağı için cesur hareket etmenin daha doğru olacağı belirtilmiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@