Kredi kartı kullananlar dikkat! Puanlarınız yakında silinecek!

Bankaların talep ettiği alışveriş hedeflerinin müşteriler tarafından gerçekleştirildikten sonra kartlara yüklenen puanların son kullanma tarihi 31 Aralık. Bu nedenle bir an önce kartınızdaki puanları kullanmanızda fayda var. Eğer kartınızda yüklü puanları kullanmazsanız kartınız Ocak 2022 yılına 0 puan ile girmiş olacak.

Finans 03.11.2021 - 17:56 03.11.2021 - 17:56 Mustafa Çokyaşar

Kredi kartlarında biriken para puanları kullanmak için 31 Aralık son gün. Tüketici dernekleri, para puanların son güne bırakılmadan kullanılmasını öneriyor. Ancak bazı bankaların hediye puanları şartlı verdiği için 31 Aralık'tan önce de silinebileceği uyarısı yapıldı.

Tüketici dernekleri, vatandaşları yıl sonuna kadar sadakat kartlarında biriken para puanları kullanmaları yönünde uyarıyor. Şirketlerin müşterilerine sunduğu sadakat kartlarındaki puanların büyük bir çoğunluğu 31 Aralık'ta geçerliliğini yitirecek. Giyim, market, akaryakıt ve havayolu gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren firma müşterilerine para puan kazandırıyor. Bunun yanında firmalar bankalarla işbiriliği ile de puan kazanma fırsatı sunabiliyor. Müşteriler söz konusu puanları nakit olarak çekemese de alışveriş yaptıkları sırada kullanabiliyor.

Para puanların bir kısmı yıl sonunda sıfırlanarak bir kısmı da geçerliliğini yitirecek. Tüketici dernekleri bu para puanların ihtiyaç kapsamında kullanılmasını önerirken, firmalar ise tüketicilerini mağdur etmemek ve alışverişe teşvik etmek için kısa mesaj veya e-posta yoluyla bilgilendirme yapmaya başladı..

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, firmaların bu bilgilendirmelerinde şeffaf olması gerektiğini belirterek sadakat kartlarındaki para puanların ne zaman silineceğine dair tüketicilerin açık ve anlaşılır bir biçimde bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aksi taktirde açık ve anlaşılır bir biçimde bilgilendirme yapılmadıysa söz konusu para puanların silinemeyeceğini aktaran Ağaoğlu, "Bu konuda Yargıtay'ın emsal kararı da mevcuttur. Kartın arkasına böyle bir not yazmış olmaları tüketicinin hak kaybına yol açmaz" dedi.

Para puanların son güne bırakılmadan zamana yayılarak ihtiyaç doğrultusunda kullanılması gerektiğini hatırlatan Ağaoğlu, tüketicilerin sakin gün ve saatlerde alışveriş noktalarına giderek para puanlarını da sorgulayabileceğini sözlerine ekledi.

Kredi ve banka kartlarında da tüketicilerin harcamalarına göre para puanlar birikiyor. Her bankanın para puanların kullanılması gereken tarih sınırlaması konusunda farklı uygulamaları bulunuyor.Bu süreler 6 ay ila 24 ay arasında değişebiliyor. Bu nedenle tüketicilerin bankaların mobil uygulamaları ya da çağrı merkezlerinden puanların son kullanım tarihleriyle ilgili bilgi alması gerekiyor.

Zincir marketler, müşterilerinin sadakat kartlarına yaptıkları alışveriş karşılığında da para puan ekleyebiliyor. Para puanlarla ilgili her marketin farklı bir uygulaması bulunuyor. Tüketiciler bu bilgilere marketlerin çağrı merkezleri, mobil uygulama ya da internet sitesinden ulaşabiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@