Kredi Çekeceklere Kötü Haber, 50.000 TL Üzeri İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırı 24 Aya İndirildi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ortak çalışmasıyla hayata geçirilen yeni kredi vade sınırlaması bir takım değişiklikleri de beraberinde getirdi.

Finans 20.09.2021 - 14:39 20.09.2021 - 14:55

BDDK’nın 9811 sayılı kararına göre kredi tutarı 50.000 TL üzerinde olan kredilerde vade sınırı 36 aydan 24 aya çekildi.

Yeni kararla beraber 20.09.2021 tarihinden itibaren çekilecek ihtiyaç kredilerinde anapara tutarının 50.000 TL’nin üzerinde olması halinde 24 aydan fazla taksit yapılamayacak ve bireylerin gelirlerinin üzerinde kredi taleplerinde daha titiz davranılacak.

Merkez Bankası Başkanı Uyarmıştı

Merkez Bankası başkanı Prof. Dr. Şahap KAVCIOĞLU, kısa bir süre önce yaptığı değerlendirmede tüketici kredilerinde yaşanan artışlara dikkat çekmiş ve bu durumun Türkiye ekonomisine verdiği zararlardan söz etmişti.

KAVCIOĞLU, bireysel kredilerle ticari krediler arasındaki dengesizliğin yüksek tutarlı bireysel kredi hacminden kaynaklandığını ve bireysel borçlanmanın önüne geçilmesi için bir takım kararlar alınması gerektiğini özellikle vurgulamıştı. Yeni kararla beraber bireysel anlamda borçlanma hacminin düşürülmesi ve faiz oranlarının da buna bağlı şekillenmesi bekleniyor.

İhtiyaç Kredisinde En Uzun Vade Kaç Ay Olacak?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun son kararı yalnızca 50.000 TL’nin üzerinde kredi talebi olanları ilgilendirirken 49.999 TL’ye kadar olan krediler için vade sınırı 36 ay olarak uygulanmaya devam edecek. Geçmişte çekilen kredilerin mevcut borç tutarı 50.000 TL’nin üzerinde olsa da kredi borçlusunun tercihine göre 36 aylık uygulamanın devam ettirilmesi sağlanabilecek.

BDDK tarafından alınan bu kararla beraber yüksek tutarlı tüketici kredilerinin yeniden ortalama seviyeye gelmesi ve kredi ile yapılan harcamaların kayıt dışı etkisinin en aza indirilmesi planlanmakta. Bankaların bu duruma nasıl bir tepki vereceği ve faiz oranlarında bir etki yaratıp yaratmayacağı da kulislerde şimdiden konuşulmaya başlandı.

Alınan kararda TCMB’nin son istatistiki verilerinin etkili olduğu, bireysel kredilerdeki artışın ticari kredilerdeki artışın yaklaşık 13,5 kat üzerinde olmasının da böyle bir karar alınmasına uygun zemin hazırladığına dikkat çekiliyor. Yıl sonu alınacak kredi raporlarına göre kararın yeniden değerlendirilmesine ve yaptırımların daha sert nitelikte olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.