KPSS soruları denetlenmeye devam ediyor: 3 soru birebir aynı

KPSS sorularının çalıntı iddiasının ardından yapılan soruşturmalardan sonuç elde edilmeye başlandı. İncelenen soruların bazılarının aynı olduğu görüldü

KPSS soruları denetlenmeye devam ediyor: 3 soru birebir aynı

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan KPSS sınavının ardından iddialar peşi peşine gelmeye başladı. Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda 2022 KPSS sınavında sorulan soruların Yediikli Yayınevi'nin daha önce yaptığı deneme sınavlarının birebir aynısı olduğu iddia edildi. Fotoğraflı bir şekilde paylaşılan bu iddiaların ardından sosyal medya ayağa kalktı.

Bu olayların yaşandığı günü ardından ÖSYM başkanı Halis Aygün görevden alındı. Bu gelişmenin yaşanması ile birlikte soruların çalınmış olabileceği hakkında iddiaların daha da güçlenmiş olmasına neden oldu. Konu ile ilgili iki gün önce de Yediiklim Yayınevi'nin bulunduğu Ankara Kızılay'a da baskın düzenlenerek delil arandı.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR!

Yapılan soruşturmanın ardından soru komisyon üyelerinin ifadesine başvurulmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada ÖSYM çalışanlarının, Yediiklim yayınevi çalışanlarının telefonlarının da incelenmeye başladığı açıklanmıştı.

Devreye bu defa da MASAK girerek yine ÖSYM çalışanları ile Yediiklim Yayınevi çalışanlarının arasında para akışı olup olmadığı konusunda incelemeler yapılmaya başlandı. Bu incelemeler sonucunda ise herhangi bir bulgunun olup olmadığı merak konusu haline geldi.

3 SORU AYNI

Gelen iddialar ile birlikte Yediiklim Yayınevi ile KPSS sorularından 3 sorunun birebir aynı olduğu iddia edildi. Geriye kalan 10 sorunun ise benzerlik göstermesi ile birlikte soruşturmanın daha da derinleşeceği ortaya çıktı