Koronavirüsün ilacı sonunda bulundu! İşte Molnupiravir'e dair bilinenler!

İlk kez Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve iki yılda milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüsün, sonunda ilacı bulundu. Peki Molnupiravir nasıl kullanılacak? İlacın etkisi ne kadar?

Gündem 04.11.2021 - 15:34 04.11.2021 - 16:48 Ali Parim

Gelmiş geçmiş en büyük küresel salgın olan koronavirüsle aşının yanı sıra artık ilaçla da mücadele edilecek. Merck adlı bir firmanın ürettiği ilaç, ilk olarak İngiltere'de kullanılmaya başlanacak. İlacın adı ise Molnupiravir... Bu ilaç, koronavirüs semptomlarının azaltılmasını sağlıyor ve iyileşmeyi hızlandırıyor. Molnupiravir'in hastaneye yatış oranını büyük ölçüde düşüreceği ve sağlık sistemi zayıf olan yoksul ülkelerde, salgını engellemeye yardımcı olacağı öngörülüyor. 

NEDEN İLK KEZ İNGİLTERE KULLANILACAK?

Çünkü Kovid-19'a karşı geliştirilen bir ilacı dünyada ilk onaylayan ülke İngiltere oldu. Aslında İngiltere ilaca 18 yaş üstü vatandaşların kullanabilmesi için 'şartlı' kullanma yetkisi verdi. İngiliz yetkililer,  Molnupiravir'e vatandaşların kış aylarında erişebileceğini müjdeledi. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid de "Bugün ülkemiz için tarihi bir gün, çünkü İngiltere şu anda dünyada Kovid-19 için evde alınabilecek bir antivirali onaylayan ilk ülke." dedi. Javid, İngiltere Ulusal Sağlık Servisine (NHS) atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, "Molnupiravir'i mümkün olan en kısa sürede ulusal çalışma yoluyla hastalara dağıtma planı belirlemek için NHS ile birlikte çalışıyoruz." ifadelerine de yer verdi. 

MONUPİRAVİR NASIL KULLANILIYOR?

Molnupiravirin aşıya iyi yanıt vermeyen kişilerin tedavisine de çok önemli katkılar sunacağı tahmin ediliyor. Hastalığı evde hafif veya orta şiddette geçiren kişilerin ilacı 5 gün boyunca günde iki doz kullanılması gerekiyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi de kasım sonunda ilacın güvenliğini ve etkinliğini incelemek üzere bağımsız uzmanlardan oluşan bir kurul toplayacağını duyurmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@