Koronavirüse karşı yeni Çin aşısı geliyor! Bütün varyantlara karşı etkili olacak

Çinli Sinovac firmasının Medikal Direktörü Yongjun Gao, Delta ve Gama varyantlarına karşı aşı geliştirdiklerini açıkladı. Geliştirilen aşı ile ilgili Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını belirten Gao, klinik araştırması için Çin'in ilgili makamlarına başvuru yapıldığını duyurdu.

Gündem 06.11.2021 - 13:08 06.11.2021 - 13:08 Mustafa Çokyaşar

Sinovac Medikal Direktörü Yongjun Gao, yeni Sinovac aşısında çalışmaların tamamlandığını söyledi. Firma tarafından üretilen Coronavac aşısında geleneksel inaktif aşı teknolojisinin kullanıldığını anımsattı. Gao, Sinovac firmasının uzun zamandır virüsün yeni varyantlarını takip ettiğini ifade etti ve "Sinovac firması şu an Delta ve Gama varyantlarına karşı aşı geliştirmektedir. Şu an geliştirilen aşı ile ilgili Ar-Ge çalışmalarımız bitmiş durumdadır. Klinik araştırması için Çin’in ilgili makamlarına başvuru yapmış durumdayız. Ayrıca mevcut Coronavac aşımız şu an yaygın olan virüsün varyantlarına karşı da koruyuculuğunu göstermektedir. Şili ve Çin’deki elde ettiğimiz verilerde, Sinovac firmasının geliştirdiği Coronavac aşısının çeşitli varyantlara karşı koruyuculuğu kanıtlamaktadır"  diyerek yeni Çin aşısını müjdeledi.

Yongjun Gao, 2 dozdan sonra uygulanan hatırlatma dozunun verilerinin incelendiğini kaydederek, "Hatırlatma dozu yaptıktan sonra elde ettiğimiz veriler gösteriyor ki, insanlarda antikor seviyesi 2'nci doz sonrasına göre daha yüksektir. Genel olarak 2'nci doz aşı olup 1 ay geçtikten sonra hatırlatma dozunu düşünebiliriz. Ancak bizim tavsiyemiz 2'nci doz aşı olduktan 6 ay sonra hatırlatma dozu yapılmalıdır" dedi.

Gao, çocukların ve gençlerin de mutalaka aşı yaptırması gerektiğini söyledi. Şu an elde elde edilen veriler neticesinde, Coronavac aşısı uygulanan çocuklar ve gençler üzerinde bağışıklığın ve antikor seviyesinin yüksek olduğunu gözlemdiği belirtilen açıklamada, Türkiye için de 3 ile 17 arasındaki yaş grubunun aşılanmasını tavsiye edildi. 

Son olarak pandeminin sona ermesi için iki yolun izlenebileceğini belirten Gao, "İlk olarak herkesin aşı olması ve bu doğrultuda aşı oranımızın yükselmesi gerekiyor. Diğeri ise tıbbi müdahale olmayan yollardan maske takmak, el hijyenine dikkat etmek ve sosyal mesafeye dikkat etmek gereklidir. Aşı olup bu kurallara dikkat edersek, o zaman hep birlikte pandemiden kurtulabiliriz"  dedi.

Yeni Sinovac aşısında klinik çalışmalar için Çin'in ilgili kuruluşuna başvuru yapıldı. Bu aşı onaylandıktan sonra diğer aşılarda olduğu gibi 3 faz çalışmalar sürecek. 3. faz'da herhangi bir olumsuzluk gözlemlenmezse aşıya acil kullanım onayı verilebilir. Ülkemizde ise Sinovac aşılarını Keymen İlaç A.Ş. tedarik ediyor. Eğer firma yeni Sinonav aşısını tedarik ederse ve Sağlık Bakanlığı'ndan onay alırsa vatandaşlara MHRS üzerinden yeni bir aşı alternatifi sunulabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@