Koronavirüs tedavisinde kullanılan 'Favipiravir'in işe yaramadığı kanıtlandı

Bilim Kurulu Üyesi Serap Şimşek Yavuz sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Yavuz, Korona hastalarına verilen Favipiravir ilacının aslında hiçbir işe yaramadığını söyledi.

Gündem 18.11.2021 - 16:06 18.11.2021 - 16:06 Mustafa Çokyaşar

İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi Serap Şimşek Yavuz, PRESECO çalışmaları sonucunu Twitter hesabından paylaştı.

Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada araştırma sonucuna göre koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının etkisiz olduğunu kamuoyu ile paylaştı. Sağlık Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Yavuz, "Uzun süredir sonuçları beklenen bir çalışmaydı, Favipiravir maalesef etkisiz çıktı. Bir diğer önemli çalışma olan Principles'ın da kısa süre sonra sonuçları açıklanacak." diyerek sonuçları vatandaşlarla paylaştı.

Sağlık Bakanlığı daha önce 7 Mayıs'ta güncellediği "Covid-19 Erişkin Hasta Tedavisi" rehberinde, Türkiye'de ve dünyada tartışmalara neden olan hidroksiklorokin adlı sıtma ilacını kaldırmıştı. Favipiravir'inde kısa bir süre içerisinde Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar listesinden kaldırılması bekleniyor.

resim_2021-11-18_160229

Gelişmelerden Haberdar Olun

@