Korkutan açıklama: Konut fiyatları yüzde 65 artacak!

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, konut fiyatlarının maliyetten dolayı yüzde 65 artmasını beklediklerini söyledi.

Gündem 08.11.2021 - 23:43 08.11.2021 - 23:43 Mustafa Çokyaşar

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası hızla yükselen kur ile kamu bankalarınının konut kredisindeki faiz indiriminin konut satışlarını hareketlendireceğine dair haberler sonrası, konuyla ilgili Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, A Para televizyon kanalının Emlak Avcısı programında önemli açıklamalarda bulundu.

Ev fiyatlarının yaklaşık yüzde 60-65 oranında artacağını vurgulayan Elmas, inşaat maliyetlerinin yükseldiğini hatırlattı. Elmas, "Konut fiyatları şu an yüzde 35 artmış durumda ama maliyetler yüzde 100 artmış durumda. Herkes bunu teyit edebilir. Demir fiyatlarının değişimini internete yazarak öğrenebilirsiniz. Bakın geçtiğimiz ay 7 bin 300 lira olan bir şey bugün 8 bin 300 lira değerinde. 2 ay önce 6 bin 700 lira olan bir şey bugün 8 bin 300 lira." diyerek emlak fiyatlarının daha da artacağını iddia etti.

İnanılmaz bir maliyet artışı  olduğunu vurgulanan açıklamada emlak kredisi faizlerinin 1'e düştüğü zaman konut fiyatlarının yüzde 30 daha artacağı belirtildi.

Yüzde 65 fiyatlar artabilir

Elmas sözlerine şöyle devam etti: "Önümüzde yüzde 60-65'lik maliyetin yansıması gereken bir rakam söz konusu. Tabii bu 1 ayda 2 ayda yansıyacak bir rakam değil. Onu yaparsak da satamayız kimseye. Dolayısıyla böyle mecburen aylara bölerek satacağız. Bundan sonra konut almadığınız her ay yüzde 5 daha pahalıya alacaksınız.

Çünkü bu aradaki yüzde 60'lık dilim aylık yüzde 4-5 gibi fiyat geçişiyle yansıyacak.
Zaten  son 3 aydır aylık yüzde 4 oranında konut fiyatları artıyor. Yani doğru bir zamandır konut almak için. Arz da az. Ben tavsiye ederim Türkiye'de konut fiyatları dolar bazında da çok düşük."

KONUTDER Başkanı Altan Elmas dışında birçok sektör temsilcisi konut fiyatlarının artacağına kesin gözüyle bakıyor. Bazı uzmanlar konut fiyatlarının artmasının nedenini bankaların faiz indirimi olarak görse de asıl nedenin maliyetlerdeki artış olduğu bir gerçek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@