Komiser yardımcılığı eğitimine girecekler... HES koduna dikkat! Sınavın detayları açıklandı

Komiser yardımcılığı sınavına kayıtlar başladı. İşlemler 21 Ağustos 2021'de sonlanacak. Amir adayları, 16 Ekim'e kadar belgelerini almak zorundalar.

Kamu Haberleri 17.09.2021 - 13:55 17.09.2021 - 14:03

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi, Amirlik Eğitimi'ne bin kişi alacak. Sınava katılmak için en az iki yıl polislik deneyimi aranırken seçilenlerin 925'i erkek, 75'iyse kadın olacak. Sınava giriş belgeleri ise 11 Ekim ile 16 Ekim arasında verilecek.

Komiser yardımcılığının önünü açan eğitimin yazılı sınavlarına 17 Eylül ile 21 Eylül 2021 tarihleri arasında kaydolunabilecek. 

Başarılı olmak için en az 70 puan almak gerekiyor.

İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavı ne zaman?

Komiser yardımcılığı eğitimine yönelik sınav, tek oturumda gerçekleştirilecek.

Sınav, 17 Ekim 2021 tarihinde olacak. 

Komiser yardımcılığı eğitimi sınavı başvuru şartları   

En az iki yıl Emniyet'te faal olan ve lisans mezunu adaylar, aşağıdaki şartları sağladığında eğitime katılabilirler:

* Son iki değerlendirmede de "iyi" ya da "çok iyi" seviyelerinde puan alanlar,

* Herhangi bir durdurma cezası olmayanlar,

* Meslekten atılmakla sonuçlanabilecek herhangi bir soruşturmada bulunmayanlar.

HES koduna dikkat!

HES kodunun hatalı olduğu adaylar, sınava alınmayacak. Ayrıca, adayların girdikleri HES kodları, sınavı yapan Anadolu Üniversitesi tarafından bloklanacak.

Kapatılan HES kodları, sınavdan bir gün sonra açılacak.

Diğer yandan sınavdan vazgeçilmesi durumunda, adaylar, hiçbir şekilde ücretini geri alamayacaklar. Ayrıca, sınava katılacaklar, sağlık durumlarına ilişkin formu, sınavdan üç gün öncesine kadar göndermek zorundalar.

Başvuru kılavuzuna ve sağlık formuna ulaşmak için tıklayın

Sınav başvurusu için tıklayın

Komiser yardımcılığı sınavı soruları

İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavı'na girecek adayların dikkat edeceği konuların başında, kendi meslekleri geliyor. Çünkü soruların çoğu, yüzde 30'luk payla Polis Meslek Mevzuatı'ndan oluyor.

Diğer konulara da dikkat edilmeli.

Adayların sorumluğu olduğu konular Ceza Muhakemesi, Ceza, Anayasa, İdare Hukuku; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İnsan Hakları ve Genel Kültür'den oluşuyor. Bu konulardan her birinin sayısı, yüzde 10'luk dilime sahip olacak.

İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavı'nın başvuru ücreti

Sınavın ön başvuruları, 17 Ağustos'ta saat 09.00'dan itibaren açılıp 31 Ağustos saat 17.00'ye kadar sürdü. Sınava başvuru ücreti 300 lirayken ödemeler, Halk Bankasının Gölbaşı/Ankara şubesine bağlı 2021 YILI 6.DÖNEM İLKDERECE AMİRLİK EĞİTİMİ SINAVI hesabına yapıldı.

Eğitime katılmak isteyenler, sınav ücretini Bankanın mobil uygulaması üzerinden, Bankanın şubelerinden ya da ATM'lerinden yatırdılar.

Ücret iadesi yapılamayacak

Sınava başvuru yapacak adayların dikkat etmesi gerektiği unsurlardan biri, dekont. Sınav ücretini yatıran adaylar, dekontunun açıklama kısmında T.C. kimlik numaralarını görmek zorundalar. Dekontunda vatandaşlık numarası yazmayan adayların ön başvuruları, kabul edilmeyecek.