KKTC'de piyango bileti skandalı! Piyango biletinde hangi fotoğraf var, resimde ne var?

KKTC'de piyango bileti skandalı güne damgasını vurdu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşanan olayda, piyango biletinin üzerine basılan fotoğraf dikkat çekti. Skandal, küresel çapta gündem oldu.

KKTC'de piyango bileti skandalı! Piyango biletinde hangi fotoğraf var, resimde ne var?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşanan bilet skandalı güne damgasını vurdu. Üretilen piyango biletinin üzerinde yer alan fotoğraf ise dikkat çekti. 8 Ağustos tarihinde çekilişi yapılacak olan piyango biletinin üzerinde yer alan görselin Erenköy Mücahitleri olarak belirtilmesi ilk başta gayet normal karşılansa da, fotoğraftaki kişilerin Erenköy Şehitleri olmadıkları ve EOKA'cı teröristler oldukları ortaya çıktı.

KKTC'de piyango bileti skandalı! Piyango biletinde hangi fotoğraf var, resimde ne var? - Resim : 1

EOKA adıyla bilinen ve Kıbrıs'ta kurulan, adanın Yunanistan'a bağlanması için silahlanmış olan örgütün fotoğrafının yer alması vatandaşlar tarafından tepki gördü ve olay küresel çapta büyük yankı uyandırdı.

Yetkililerden Açıklama

CUMHURBAŞKANI TATAR'DAN SERT TEPKİ

KKTC'de piyango bileti skandalı! Piyango biletinde hangi fotoğraf var, resimde ne var? - Resim : 2

Hatanın ortaya çıkması ve gündeme gelmesi ile birlikte Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açıklamalarda bulundu.

Tatar, "Çanakkale destanına eş olan şanlı Erenköy Direnişi’ni anmak amacıyla Devlet Piyangoları İdaresi’nin bastırdığı piyango biletlerinde, Rum-Yunan askerleri ile EOKA’cıların çektirdiği fotoğrafları “Erenköy Mücahitleri” diye kullanmak büyük bir gaflettir ve bu asla kabul edilemez. Hiç kimse her nasıl olursa olsun Erenköy mücahitlerimizi, şanlı Erenköy direnişini, ulusal mücadelemizi ve aziz şehitlerimizi küçük düşüremez. Bu kimsenin haddine değildir" dedi.

ÜNAL ÜSTEL VE OSMAN UZUN'DAN AÇIKLAMALAR GELDİ!

KKTC'de piyango bileti skandalı! Piyango biletinde hangi fotoğraf var, resimde ne var? - Resim : 3

KKTC Başbakanı Ünal Üstel ise, olaya ilişkin soruşturmanın baaşlatıldığını belirterek sorumlu kişilerin görevlerinden alınacağını belirtti. Başbakan Ünsal'ın ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devlet Piyangoları Birimi Sorumlusu da açıklamalarda bulundu.

KKTC'de piyango bileti skandalı! Piyango biletinde hangi fotoğraf var, resimde ne var? - Resim : 4

KKTC Devlet Piyangoları Birimi Sorumlusu Osman Uzun'dan açıklama gecikmedi. Yaptığı açıklamada "Sehven yapılan bir hata sonucu kullanılan görselden dolayı halkımızdan ve Şanlı Erenköy Direnişi kahramanlarımızdan özür dileriz" ifadelerine yer verdi. Uzun, ayrıca görevden affını isteyeceğini de bildirdi.

Normal şartlarda 8 Ağustos tarihinde yapılması planlanan çekiliş için tarih 18 Ağustos tarihine ertelendi. Ayrıca biletin 500 bin olan ikramiyesi 1 milyon tutarına yükseltildi.