Kısıtlamalar geri mi geliyor? Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Aşılama istenilen sonuçların elde edilememesi ve vakaların 30.000 sınırına dayanmasıyla bugün 17.00'da Bilim Kurulu toplanma kararı aldı. Toplantıda alınabilecek önlemler konuşulacak.

Gündem 13.10.2021 - 09:42 13.10.2021 - 09:42

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17:00’de Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından ise Fahrettin Koca'nın yazılı açıklama yapması bekleniyor.

Bakan Koca başkanlığında gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı son olarak geçtiğimiz hafta yapılmıştı. Yeni toplantının ise 13 Ekim Çarşamba günü düzenlenmesi bekleniyor. Toplantıda vaka sayısı, aşılama, yüz yüze eğitimin devam edip etmemesi gibi konuların görüşüleceği düşünülüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından koronavirüs ile ilgili az önce açıklama yaptı. Bakan Koca, "Dün yatışı yapılan Covid-19 hastalarına ait bilgileri inceledim. Aşı yaptırmamış gençlerin hastalarımız içindeki oranı arttı." açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, "Kronik hastalığı olan büyüklerimiz, aşı yaptırmış olsalar da virüsten etkilenebiliyor. Gençlerimiz aşı olmalı, büyüklerimiz dikkatli davranmalı." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklaması üzerine kısıtlama kararının alınması beklenmiyor. Bugünkü toplantının ardından muhtemelen aşıya teşfik amacıyla yeni kararlar alınması bekleniyor. Ayrıca toplantıdan sonra Turkovac aşısı ile güncel bilgilerin açıklanacağıı tahmin ediliyor.