Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Cezası ne kadar? Kış lastiği alırken buna mutlaka bakın!

Kasım ayının bitmesine sayılı günler kala, kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı, hangi araçlar için kış lastiğinin zorunlu olduğu, kış lastiği takmama cezasının ne kadar olduğu merak ediliyor. İşte kış lastiği uygulaması başlamadan önce bilmeniz gerekenler...

Gündem 21.11.2021 - 14:21 21.11.2021 - 14:22 Ali Parim

Kış ayları gelip çattı, kış lastiği uygulamasına da artık sayılı günler kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2021 tarihinde kış lastiği zorunluluğu başlayacak ve bu zorunluluk, 1 Nisan 2022 tarihine kadar devam edecek. Kış lastiği takmayan sürücülere de ceza kesilecek. Peki hangi araçlar kış lastiği takmak zorunda? Kış lastiği takmama cezası ne kadar? Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli? 

İlk olarak kış lastiği hangi araçlar için zorunlu sorusunun yanıtıyla başlayalım. Bu zorunluluk sadece yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçları bağlıyor. Hususi araçlar için yasal bir zorunluluk yok. Ancak yine de hususi araçların da kış lastiği takması büyük önem taşıyor. Zira kış lastikleri hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Peki kış lastiği takmamanın cezası ne kadar? Şu anda kış lastiği takmamanın cezasının 846 TL olacağı söyleniyor. Ancak ceza oranının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerlendirileceği ve 1 Ocak 2022 itibarıyla güncelleneceği bildiriliyor. 

Gelelim bir diğer soruya... Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli? Öncelikle şunu belirtelim; ikinci el kış lastiği yerine sıfır lastik tercih etmek çok daha iyi. Ancak sıfır lastik alırken lastiğin tarihine de bakmak gerekiyor. Çünkü her lastiğin bir raf ömrü bulunuyor. Raf ömrü biten lastik, hiç kullanılmamış olsa dahi özelliğini kaybediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@