Kırmızı ete bir zam daha geldi! En uygun etin kilo fiyatı 150 TL'yi buldu

Türkiye'de vatandaşlar her geçen gün değişen gündem ile gelişmeleri takip ediyor. Buna göre ise kırmızı et fiyatlarına bir zam daha geldiği resmen açıklandı. Kırmızı ete bir zam daha geldi! En uygun etin kilo fiyatı 150 TL'yi buldu

Kırmızı ete bir zam daha geldi! En uygun etin kilo fiyatı 150 TL'yi buldu

Kırmızı ete bir zam daha geldi! En uygun etin kilo fiyatı 150 TL'yi buldu - Türkiye'de vatandaşlar her geçen gün değişen gündem ile gelişmeleri takip ediyor. Buna göre ise kırmızı et fiyatlarına bir zam daha geldiği resmen açıklandı. Gelen son dakika bilgilerine göre Kurban Bayramı sonrası merakla beklenen et fiyatlarına güneclleme geldi. Buna göre ise kurban bayramında yurt genelinde artan et sebebiyle fiyatların sabit kaldığı Türkiye'de kırmızı ete zam resmen açıklandı. Kırmızı et fiyatlarında 10 TL üzerinde bir güncelleme geldi. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi ise bu konu ile ilgili gündeme dair açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar..

“İstanbul’da et fiyatı kalitesine ve bölgeye göre değişiyor. Sığır etinden kıymanın ortalama fiyatı 160 ile 200 lira, danada ise 130 ile 160 lira arasında. Şu an toptanda kilosu 98 ile 104 lira olan karkas etin bize maliyeti 140 lirayı buluyor” ifadelerini kullandı.

En ucuz kırmızı et 150 TL

Türkiye'de Haziran ayı itibari ile İstanbul'da 17 kasabın dükkanı kapatıldı. Buna göre ise et fiyatlarının geri düşeceğinin bilgisini verirken bunun en önemli sebepleri arasında ise kimsenin et alamaması olduğunu açıkladı. Artan enerji maliyetleri kasapları da ciddi oranda etkiliyor. Buna bağlı olarak ise Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi yaptığı açıklamada en büyük sıkıntının elektrik gideri olduğunu açıklayarak önemli açıklamalara imza attı.

"Yüksek elektrik faturaları kira bedellerini geçti. Hiç değilse bizim gibi küçük esnafa ayrı bir fiyat politikasının uygulanması için TESK Başkanımız Bendevi Palandöken de bu yönde talepte bulundu” ifadelerini kullandı.

Ankara'da et fiyatlarının da değişiklik gösterdiğini açıklayan Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, bazı yerlerde kıymanın 140 150 liraya kadar çıktığını, kuşbaşı etin ise 180 liraya kadar çıktığıın söyledi.

Şirketlerden de et açıklamaları geliyor

Artan fiyatlar sebebiyle fiyatlarda yüzde 30 azalma olduğunu açıklayan Kanarya Et Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burak Şahin yaptığı açıklamalarda kurban ve fiyat pahalılığının da bunda etkisini olduğunu ifade etti. Buna göre ise İstanbul'da kıymanın kilo fiyatı 160 TL, kuşbaşı etin ise 180 TL'ye kadar yükseldiğini söyleyen Burak Şahin en ucuz kırmızı etin ise 150 TL olduğunu ve bonfile fiyatlarının ise 350 TL ila 450 TL arasında satışının gerçekleştirildiğini açıkladı.