Kiracılar Ay Sonunu Getiremiyorlardı! Devlet El Attı Her Ay Alınabilecek

Kirada oturan vatandaşlar çeşitli ekonomik sıkıntılar yaşıyorlardır. Son kira zamlarıyla zor bir süreç yaşayan kiracı vatandaşlar için devlet aylık destek sağlayacağını bildirdi.

Finans 02.08.2021 - 11:17 02.08.2021 - 11:17 Mustafa Karagöz

Aylık sabit geliri olmayanların en büyük sıkıntısı barınma konusu. Ev kiralarının çok yükselmesi nedeniyle vatandaşlar çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Özellikle düzenli geliri olmayanlar her ay ödemek zorunda oldukları ev kirası için yardım arayışındalar. 

BELEDİYELERDEN KİRA YARDIMLARI

Belediye başkanlıkları özel yardım programları kapsamında her ay kira yardımı sağlıyorlar. Kendi ilan ettikleri kritilerin sağlanması koşuluyla yapılan kira yardımları 6 aylık yada 1 yıllık olabiliyor. Kişilerin ekonomik zorluk yaşadıkları dönemlerde sağlanan kira yardımı daha sonra ailelerin ellerini toplanmasıyla kesiliyor. 

Belli bir süre sağlanan kira desteğinden faydalanmak isteyenler için ilk şart ailenin gelir şartı. Ayrıca ailenin mal varlığı da kira yardımı sağlanması konusunda önemli bir kriter. 

Kira yardımı desteğinden faydalanmak isteyen ailelerde bakılan ilk koşul, kişinin Türk vatandaşı olması. Kira destekleri Türk vatandaşı olanlara sağlanır. Ayrıca başvurular için 18 yaşından büyük olmak gerek. Bunun dışında kira desteği ödemeleri sosyal güvencesi olmayan ve aylık hane gelir düzeyi düşük olan ailelere ödenir. Başvuru aşamasında aile bireylerinin mal varlıkları da incelenir. Üzerine ev, araba, arsa, arazi gibi gayrimenkul olan ailelere kira yardımı yapılmaz. Kira yardımları ayrıca dul maaşı, emekli maaşı alanlar için de onaylanmaz. Ancak tek maaşla birden fazla kişinin yaşadığı hanelerde durum değişebilir. 

KİRA DESTEĞİ SÜREKLİ SAĞLANAN DESTEKLERDEN DEĞİL

Kira desteği ödemeleri için başvuruda bulunan ve başvuruları onaylanan ailelere belli bir süre destek sağlanacağı ilan edilir. Belediyelerin kendi belirlediği süre zarfında ödenen kira desteklerinde en yaygın ödeme dönemi 6 ay olarak uygulanır. Ancak ailenin özel durumu olması durumunda bu destekler  12 aya kadar uzanır. 

NASIL BAŞVURU YAPARIM?

Belediye kira destekleri için öncelikle kendi il veya ilçe belediyenize gitmeniz gerekir. Buradan belediye yardım programları hakkında bilgi almalısınız. Belediyelerin yıllık yardım programları dahilinde aylık kira yardımı ödeneği bulunuyorsa başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak her belediye kendine özgü nedenlerden dolayı kira yardımı sağlamayabilir. Kira desteği olan belediyelerden yardım almak için yazılı dilekçe verilmesi gerek. Ardından belediye başkanlıkları bir evrak listesi belirler ve o evraklar liste halinde derlenip teslim edilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@