Kimlikle PTT'ye Başvurmak Yeterli! Başvuru Yapan Herkese Anında Ödeme Yapılacak

PTT aracılığı ile yapılan ödemeler her geçen gün biraz daha artıyor. Bu süreçte kimlik belgesi ile PTT'ye anında başvuru yapan herkese fatura desteği verilecek.

Finans 05.08.2021 - 09:35 05.08.2021 - 09:37

Sosyal devlet anlayışı ile yola çıkan devlet vatandaşa çeşitli destekler vermeye devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde ekonomik olarak sıkıntı yaşayan vatandaşın pek çok maddi destekten faydalanabilir hale geldiği belirlendi. Elektrik faturalarının da devlet desteği altına alınması bu zor günlerde pek çok vatandaşın biraz olsun derin nefes almasını sağladı. Fatura desteği adı altında yapılan bu destekler sonrasında başvuru yapan ve şartları eksiksiz bir şekilde karşılamış olan kişilere verilen aylık destek tutarı tek bir fatura için 118 liraya kadar çıkıyor.  

Sağlık açısından sorun yaşayan, yaşamını cihaza bağlı olarak geçiren ve evde elektrik kullanılan cihazların bulunduğu vatandaşlar için ise bu durumu belgelemeleri halinde aylık olarak verilen elektrik desteği 200 liraya kadar yükseliyor. Dar gelirliye yönelik verilen bu destekler özellikle aylık olarak yapıldığı için pek çok vatandaşın düzenli olarak alabildiği destekler arasında yer alıyor.

AYLIK ELEKTRİK FATURASI DESTEK ÖDEMESİ KİMLERE YAPILACAK?

Aylık düzenli olarak verilen bu destek maddi durumu yetersiz ve evin aylık faturasını ödeme konusunda sorun yaşayan kişilere verilecek. Bu kişiler kronik hastalığı nedeniyle evde sürekli olarak cihaz kullanmak ve bu sebeple elektriğe bağlı kişilerde öncelikli olacak. Bunun yanı sıra sadece fatura ödeme konusunda sorun yaşayan dar gelirli vatandaş olarak da açıklandı.

Verilecek desteğin doğru kanallara ulaşması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kararın verilmesi ve belirlemelerin yapılması gerekmektedir. Engelli ve bakıma muhtaç olan kişiler için ise devlet tarafından düzenli olarak verilen engelli ve bakım parasını almamak gerekiyor.

KİMLİKLE BAŞVURU YAPANA PTT ARACILIĞIYLA DESTEK VERİLECEK

9

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında karar verilebilmesi için destekten yararlanacak kişilerin buraya başvuru yapılması gerekiyor. Her ilçede bulunan kaymakamlar aracılığı ile destek veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları için de müracaatlar gerçekleştirilebilir.

İkamet belgesi, gelir belgesi ve kimlik ile birlikte başvuru yapılabileceği belirtildi. Bununla birlikte elektrik desteği alması uygun görülen kişilerin ödeme alabilmek için PTT şubelerine kimlikleri ile başvurmaları yeterli olacak. Ardından fatura ödemelerinin devlet tarafından karşılanması gereken kısmı otomatik olarak yatırılmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@