Kimler İnfaz Koruma Memuru Olabilir? Adalet Bakanlığı 2021 Başvuru Şartları Neler?

Adalet Bakanlığı bünyesinde İnfaz Koruma Memuru alımları yapılıyor. En az lise mezunu adayların başvuru yapabildiği ilanlar için ise yaş ve sağlık şartları bulunuyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

2021 yılı Adalet Bakanlığı personel alım ilanı geçtiğimiz aylarda yayımlandı. Nisan ayında yayımlanan duyurular kapsamında başvurular alındı. Çok sayıda aday ise bakanlığın bir sonraki personel alımlarının ne zaman olacağını merak ediyor. Kamu Gündemi olarak ilan tarihi ve infaz koruma memuru alımlarında adaylardan talep edilen şartları inceledik.

2021 YILI ADALET BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI

Adalet Bakanlığı'nın 2021 yılı memur alımı için süreç tamamlandı. Bakanlığın personel ihtiyacına yönelik ilk adım bahar döneminin başında başladı. Bu süreçten sonra ise Adalet Bakanlığı'nın ikinci bir toplu alım yapması beklenmiyor. Farklı kadrolarda çeşitli pozisyonlarda sözleşmeli personel alım ilanı yayımlaması muhtemel olan kurumun ihtiyaçları doğrultusunda alım yapabileceği öngörülüyor.

Bir sonraki toplu personel alımlarının ise 2022 yılında olması kuvvetle muhtemel. 2021 yılı alımlarının tamamlanmasının ardından personel açığına göre yeni bir planlama yapacak olan bakanlık yeni kadro talebini Maliye Bakanlığı'na gönderecek. Maliye Bakanlığı'nın izin verdiği ölçüde ise kadro ihdas edilecek. Bu kadro ihdasının açıklanmasının ardından ise Adalet Bakanlığı yeni ilan için kadro ve kontenjan detaylarını ayarlayacak.

Bir Sonraki Alımlar için Öne Çıkan Tarih

Zabıt katibi, mübaşir, şoför, icra katibi, infaz koruma memuru gibi kadrolara memur alımı için beklemede olan adaylar için ilanın 2022 yılı ilkbahar döneminin son günlerinde yayımlanması bekleniyor. Bakanlık 2021 yılı alımlarını daha önceki yıllara göre erken yayımladı. Bunun en büyük nedeni ise 2020 yılında alım olmaması. Adalet Bakanlığı personel alımları genellikle haziran ayında kamuoyuna duyuruluyor.

KİMLER İNFAZ KORUMA MEMURU OLABİLİR?

Adalet Bakanlığı'nın memur alım ilanları arasında yer alan kadrolardan bir tanesi de infaz koruma memuru. Peki kimler infaz koruma memuru kadrolarına başvuru yapabilir? Şartlar neler? İşte 2021 yılında adaylardan talep edilen şartlar.

Genel Şartlar:

Türk Vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Askerlikle ilgisi bulunmamak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak, Ceza infaz kurumunda istihdam edilecek tüm unvanlardaki personel için görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmamak, Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak, 18 yaşını doldurmuş 30 yaşını bitirmemiş olmak.

Özel Şartlar

Sözleşmeli infaz ve koruma memurluğuna başvurabilmek için adayların en az lise mezunu olmaları, erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamaları ve boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamaları isteniyor.

HABERİ PAYLAŞ: