Kılıçdaroğlu'ndan üniversite eleştirisi: 'Adı üniversite olan her yer üniversite değil'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da katıldığı bir programda üniversiteleri eleştirdi. Kılıçdaroğlu, üniversite adının geçtiği her yerin üniversite olmadığını, her yere üniversite açarak yanlış yapıldığını dile getirdi.

Kamu Haberleri 11.11.2021 - 01:11 11.11.2021 - 01:11 Mustafa Çokyaşar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da katıldığı  "Z Kuşağı Atatürk'ü Anıyor" programında gençlerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'na eğitim sistemi ile ilgili bir soru gelmesinin ardından Kılıçdaroğlu'ndan üniversitelere eleştiri geldi.

Ülkelerin kalkınması için eğitimin önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Eğitim gören kişi ne kadar çok nitelikli, kaliteli soru sorarsa, soru sorma olanağı tanınırsa o eğitim başarılıdır. İşin öznesinde yatan budur. Karşılaştığınız her olayı sorguluyorsanız, sorgulama gücü ve yeteneği size veriliyorsa o eğitim başarılıdır. Eğitimin öznesi soru sormaktır. Bizde ne derler, 'Fazla soru sorma, otur yerine.' Bir de 'Yeni icat çıkarma şimdi.' Oysa keşke yeni icat çıkarabilsek her birimiz. Dolayısıyla farklı bir pencereden dünyaya bakmak durumundayız." diyerek mevcut eğitim sisteminde sorgulama gücü ve yeteğinin kazandırılamadığını, bu nedenle de eğitimde başarılı olunamadığını savundu.

Kılıçdaroğlu üniversiteler ile ilgili olarak da katma değeri yüksek ürün üretilmesi için üniversitelerin bilgi üretmesi gerektiğini, üretilen bilginin de sanayici tarafından da elle tutulur nesneye dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Üniversitelerin çok değerli olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda her ilimizde üniversite var. Gerçekten bunlar üniversite mi? Adı üniversite ama gerçekten üniversite mi? Hayır, çoğu üniversite değil. Hukuk fakültesi var, hukuk dersini verecek profesör, doçent yok. Ne olacak, fakülte mi burası? Üniversite mi? Değil. Ama geniş kitlelerin oyunu almak için her yere üniversite kurduk. İyi, güzel, akademik kadron var mı? Yok. Nasıl çıkılır? Her yıl Türkiye yurt dışına en az on bin öğrenci gönderir doktora yapmak üzere. Bunlar giderler doktoralarını yaparlar, her alandan, her branştan, her daldan. Sonra bunlar Türkiye'ye gelirler. Siz ondan sonra üniversite kurarsınız. Ondan sonra onun adı üniversite olur."

Türkiye'de Kasım 2021 itibariyle 207 tane üniversite bulunuyor. Bu üniversitelerin 130 tanesi Devlet Üniversitesi, 77 tanesi ise özel üniversite.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@