Kılıçdaroğlu'ndan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'na zehir zemberek sözler: Unutmayacağım bunu!

Dolar kuru hızla yükselirken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na sert tepki geldi.

Finans 14.10.2021 - 15:10 14.10.2021 - 15:14

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) eylül ayında faiz indirimine gitmesinin ardından artmaya başlayan dolar, 9,18 TL seviyelerine ulaşarak tarihi bir rekor kırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Başkan Şahap Kavcıoğlu ile basına kapalı görüşmesinin ardından da Merkez Bankası'nda 3 kritik isim görevden alındı. Merkez Bankası'nda yaşanan gelişmeler ve doların hızla artışının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından bir paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun el ele vererek halkı fakirleştirdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Bu açıkça millete zulümdür" ifadelerini kullandı. Ardından Kavcıoğlu'na yüklenmeye devam eden CHP lideri, "Merkez Bankası Başkanı’nın bu ihanette sorumluluğu gitgide artıyor. Unutmayacağım bunu!" diyerek paylaşımını noktaladı. 

kılıçdaroğlundan merkez bankası başkanı kavcıoğluna sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu Beştepe'de kabul etmesinin ardından Merkez Bankası'nda 3 üst düzey isim görevden alınmıştı.

14 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre; TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş'ın görevi sonlandırılmıştı. 

BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak yeni Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atanırken, Yavaş'tan boşalan Para Politikası Üyeliği koltuğunu ise Prof. Dr. Yusuf Tuna devralmıştı. 1 Başkan Yardımcılığı koltuğu ise boş kalmıştı.