Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Açıklaması! İlk Defa Dile Getirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu ittifakın istemesi durumunda aday olacağını söyledi.

Gündem 02.08.2021 - 10:31 02.08.2021 - 10:31 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Millet İttifakının adayının kim olacağına dair çeşitli söylentiler gündeme gelmişti. İddiaların artmasının ardından hem İYİ Parti Lideri Akşener hemde CHP Lideri Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulunmuşlardı. 

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLURUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündem başlıklarını ve siyasi gelişmeleri Sözcü gazetesinden Ruhat Mengi ile konuştu. Gerçekleştirilen röportaj kapsamında merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, seçim başlıklarını ele aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili basında yer alan aday kim olacak tartışmalarına değinen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Mengi'nin sorusuna çok net bir yanıt verdi. 

Ruhat Mengi, Kemal Kılıçdaroğlu'na "Millet ittifakı karar verirse ben aday olurum diyor musunuz?" sorusunu yöneltti. 

İttifakın kararının çok önemli olduğunu vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ittifakın istemesi durumunda aday olabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair konuşmasında CHP Lideri "Elbette, yani Millet İttifakı derse ki "Siz aday olun", kabul ederim. Çünkü onurlu bir görev cumhurbaşkanlığı ve onurlu görevin çok ötesinde Türkiye'ye gerçek anlamda demokrasiyi getirecek kişi olacak. Hem parlamentodaki ittifaka güven verecek, hem size oy vermeyen vatandaşların da kucaklandığını görecek. Bunu yapmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında ayrıca şu aşamada cumhurbaşkanı adayının kim olacağının konuşulmasının doğru olmadığını söyledi. Doğru olanın cumhurbaşkanı adayı nasıl olmalı, kriterlerinin nasıl olması gerektiğine dair kritilerin belirlenmesi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu bu başlıkların tartışılması gerektiğini ifade etti. 

HDP İLE İTTİFAK KONUSU

HDP ile CHP'nin ittifak yapma durumuna ilişkin de bir soruya yanıt veren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Biz HDP ile hiç ittifak yapmadık ki. Sadece İYİ Parti ve Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak yaptık, aynı ittifakla yola devam edeceğiz." dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@