Kılıçdaroğlu kararlı: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu aday olarak gösterilmeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı canlı yayında "Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş aday olacak mı?" sorusuna net cevap verdi. Yavaş ve İmamoğlu Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmeyecek.

Gündem 18.11.2021 - 23:53 18.11.2021 - 23:53 Mustafa Çokyaşar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayın ile Yavaş ve İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı gösterilip gösterilmeyecekleri ile ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, daha önceki konuşmalarında vurguladığı gibi iksinden birinin aday gösterilmeyeceğini yineledi.

CHP lideri "Bizim iki büyükşehir belediyesinde Ankara ve İstanbul'da meclis çoğunluğumuz yok. En temel sorunlarımızdan birisi o. Siz eğer belediye başkanı olarak seçilmişseniz, bazı sözler vermişseniz o sözleri yerine getireceksiniz. Cumhurbaşkanlığı bir kişiye endekslenemez. Kurala, devlet aklına, bilgiye endekslenir. Toplum nasıl bir cumhurbaşkanı istiyor, buna bakmamız lazım." diyerek Yavaş ve İmamoğlu'nun önceliğinin belediyeler olması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

"Ben milletin sağduyusuna güveniyorum. İttifak nasıl bir cumhurbaşkanı adayı olmasını istiyor. O da çok önemli. Bir anlamda Türkiye'yi selamete çıkaracak ve yeniden inşa edecek, altını özellikle çizeyim bir anlayışa ihtiyacımız var. Milli kurtuluş savaşında nasıl taraflar bir araya geldiyse. Şimdi bozulan devlet çarkının yeniden inşa edilmesi lazım. Katı ideolojinin dışında, çağdaşlığı, demokrasiyi örnek alarak. Herkesi kucaklayarak inşa edilmesi lazım. Bu sistem Türkiye'yi felakete götürüyor. Bu sistemin Türkiye'de ciddi bir beka sorunu yaratacağını söyleyen kişiyim."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@