Kılıçdaroğlu ile Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu arasında '128 milyar dolar nerede?' sorusu tartışılmış!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sürpriz bir kararla Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu ziyaret ettiği görüşmede, "128 milyar dolar nerede?" sorusunun yeniden gündeme geldiği öğrenildi.

Finans 16.10.2021 - 13:26 16.10.2021 - 13:26 Ali Parim

Doların yükselişi ve Merkez Bankası'nda üç kritik ismin görevden alınmasının ardından ani bir kararla Merkez Bankası'na giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, burada Şahap Kavcıoğlu'yla gerçekleştirdiği görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı.

Ulusal basına yansıya iddialara göre, uzun süredir muhalefetin gündeminde olan "128 milyar dolar nerede?" sorusu, bu sefer en yetkili isme doğrudan soruldu. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki ekonomi kurmayları, 128 milyar doların piyasalara müdahale amaçlı verildiğini ve bu sürecin de zararlı olduğunu savunarak Kavcıoğlu'na "128 milyar dolar kimlere verildi?" diye sordu. 

Kavcıoğlu ise bu iddiaya katılmadığını belirterek, rezerv konusuna o günkü şartlarda bakmak gerektiğini, 2020 sonu itibarıyla reel sektörün döviz pozisyon açığının 208 milyar dolardan 157 milyar dolara indiğini ve bunun rezervlerden ya da Merkez Bankası işlemlerinden karşılandığına yönelik açıklamasını tekrarladı. 

Hatırlanacağı üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, doların her geçen gün yükselişi, motorin ve benzine gelen zamlar ve Merkez Bankası'ndaki görevden almaların ardından bir paylaşım yapmış ve 15.30'da Merkez Bankası'na gideceğini açıklamıştı. 1,5 saatlik görüşmenin ardından da Kılıçdaroğlu ve Kavcıoğlu'ndan görüşmeye ilişkin ayrı ayrı açıklamalar yapılmıştı.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, dövizin sürekli TL karşısında yükselmesine ilişkin endişelerini Başkan Kavcıoğlu'na iletttiğini belirtmiş ve "Zam yağmuru gelecek, her alanda ciddi sorunlar çıkabilir. Grup toplantısında kara kış fonu oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim. Fakirin hakkını hukukunu korumak açısından bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim." demişti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da Merkez Bankası'na müdahale etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale eden kişinin Erdoğan olduğunu sağır sultan biliyor. Buradan Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum; Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster. Kararı liyakatlı kişiler versin. Kararı büyük ölçüde Erdoğan'ın verdiğini pek çok finans çevresi de biliyor. Bu rahatsızlığımız dile getirildi." ifadelerine yer vermişti. 

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ise Kılıçdaroğlu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyerek, Merkez Bankası'nı herkesin sahiplenmesi gerektiğini belirtmişti. Merkez Bankası'nın Türkiye'nin en güzide kurumlarından birisi olduğunu dile getiren Kavcıoğlu, "Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası kararı kendi Para Politikası Kurulu kararıyla almaktadır. Merkez Bankası rezervleriyle güçlüdür, 125 milyar dolara yaklaştı. Merkez Bankası'nın açıklamaları nettir" demişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@