Kılıçdaroğlu ifadeye çağrıldı, avukatı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı işaret etti!

Kılıçdaroğlu'nun 'Siyasi Cinayetler ve Tehditler' soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasının ardından avukatı, ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesinin alınması çağrısını yaptı.

Gündem 16.10.2021 - 11:52 16.10.2021 - 11:52 Ali Parim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Siyasi cinayetler konusunda kaygılarım var" şeklindeki açıklamasının ardından re'sen soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağırdı.

Bunun üzerie Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik de başsavcılığa bir yanıt göndererek, soruşturma kapsamında ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlenmesi gerektiğini aktardı.

Yanıt yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kılıçdaoğlu ve Akşener'e ilişkin bazı açıklamaları hatırlatılarak, "Konunun aydınlatılabilmesi için baskı ve tehdit söylemlerinin muhatabı konumundaki Recep Tayyip Erdoğan'ın beyanlarının alınması gerekli bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

"Cumhuriyet Başsavcılığınızca, öncelikle Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesine başvurulmasını talep ediyoruz." denilen yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 16 Aralık 2018 tarihinde Kılıçdaroğlu'na yönelik "...Bilesin ki bu millet 15 Temmuz'da FETÖ'cülere ve uşaklarına meydanları nasıl dar ettiyse, yine dar ederiz. Bunu böyle bilesin. Sen 15 Temmuz'da tankların arasından kaçıp Bakırköy Belediyesi'ne gitmiş olabilirsin. Bu defa kaçmaya firsat bile bulamazsın. Onu bil" şeklindeki sözleri, 26 Mayıs 2021 tarihinde İYİ Parti lideri Akşener'e yönelik "...Gelin hanıma gayet güzel ders veriliyor. Yine dua et ki gelin hanıma çok ileriye gitmeden ders verdiler. İkizdere yetmedi, Çayeli'ne gittin. Orada da gerekeni yaptılar. Daha neler olacak neler... " şeklindeki sözleri ve 7 Ekim 2021 tarihinde yine Kılıçdaroğlu'na yönelik "...Ülkenin yönetimine talip olduklarını söylemekten vazgeçmelerinin kendileri için daha iyi olacağını da hatırlatmak istiyoruz" şeklindeki ifadeleri hatırlatılarak, Erdoğan'ın bu söylemlerin ardındaki niyet ve yaklaşımların açığa çıkarılması zorunluluğu bulunduğu belirtildi. 

Bu ifadelerin ‘Siyasi Cinayetler ve Tehditler’ tartışmasının dayanağını oluşturduğu iddia edilerek, talebin karşılanması durumunda Kılıçdaroğlu'nun da yazılı ifade vereceği bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@