Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Bakan Bilgin'den milyonları ilgilendiren açıklama!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den kıdem tazminatının kaldırılacağı yönündeki eleştiriler üzerine çarpıcı bir açıklama geldi. "Kıdem tazminatı kaldırılacak mı?", "Hangi durumda kıdem tazminatı alınır?", "Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?" İşte Bakan Bilgin'in açıklaması ve tüm bu soruların yanıtları...

Finans 07.11.2021 - 09:16 07.11.2021 - 09:19 Ali Parim

Kıdem tazminatının kaldırılacağına yönelik uzun süredir gündemi meşgul eden söylentiler üzerine Çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den net bir açıklama geldi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, özellikle muhalefetin kıdem tazminatının kaldırılacağı yönündeki eleştirilerine tepki göstererek, "Kıdem tazminatını kim kaldırıyor? Ben kıdem tazminatını savunan bir adamım. Bu konuda yazılarım var. Onu nereden çıkardınız?" dedi. Kıdem tazminatının kaldırılmayacağını bir kez daha vurgulayan Bilgin, "Birisi kaldırırsa da ben çıkarım kıdem tazminatını savunurum" ifadelerine yer verdi.

Bakan Bilgin'in milyonlarca çalışanın yüreğine su serpen bu açıklamasıyla, kıdem tazminatının kaldırılıp kaldırılmayacağı belirsizliği sona erdi. Peki kıdem tazminatı hangi durumlarda alınır? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? 

KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR?

Bir çalışan eğer (mobbing hariç) kendi isteğiyle işten ayrılmadıysa ya da askerlik gibi bir gerekçesi yoksa 1 yıldan fazla süre çalıştığı işyerinden ayrıldığında, kıdem tazminatını alma hakkına sahip olur.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Kıdem tazminatı hesaplanırken ilk olarak işçinin işveren adına çalıştığı toplam süreye bakılır. Örneğin bir işyerinden ayrılmadan önce o işyerinde tam 10 yıl çalıştığınızı kabul edelim. Ardından da son ay almış olduğunuz brüt ücret ve yıl boyunca almış olduğunuz ikramiye, yan ödemeler vs. bakılır. Diyelim ki son ay almış olduğunu brüt ücret 4.000 TL olsun. Bu miktara ilave olarak aylık yol ücretinizin 200 TL ve yemek ücretinizin de 400 TL olduğunu varsayalım. Yine örneğin yıllık 1.200 TL'den 2 kez bayram ikramiyesi aldığınızı kabul edelim. İkramiyelerinizin yıllık ortalaması 2.400 TL eder. Aylık ortalaması alındığında ise aylık 200 TL ikramiy almış olursunuz. Bunun dışında kışın 1.200 TL yakacak yardımı aldığınızı da varsayalım. Bunu da 12'ye böldüğümüzde aylık 100 TL yakacak yardımı almış olursunuz. Yine aylık ortalama 100 TL de erzak yardımı aldığınızı düşünelim. Bu rakamları da alt alta topladığımızda 5.000 TL'ye ulaşırız. Yılda 5.000 TL'den hesaplandığında 10 yıllık çalışmanızın karşılığı olarak alacağınız kıdem tazminatı toplam 50.000 TL'ye denk gelir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@