Kendisini dekan olarak atadığı iddia edilmişti: Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal'dan açıklama

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Topal, akraba ve arkadaşını üniversiteye yönetici, kendisini de dekan atadığı yönündeki haberleri yalanlayarak kanuni haklarını kullanacağını açıkladı.

Gündem 03.10.2021 - 16:22 03.10.2021 - 16:22 Ali Parim

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, akrabasını ve arkadaşını üniversitenin yönetici kadrolarına atadığı ve vekâleten dekan görevlendirmelerinde Yükseköğretim Kanunu’na uymadığı yönündeki haberlere ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

İddiaların gerçeği yansıtmadığını savunan Rektör Topal, dekanların Yükseköğretim Kurulunca seçildiğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı;

"Bilindiği üzere ilgili mevzuat uyarınca dekanlar rektörün önereceği, üniversite içinden veya dışından üç profesör arasından Yükseköğretim Kurulunca üç yıl süre ile seçilir ve normal usul ile atanır.

Dolayısıyla iddia edildiği üzere 'bir rektörün kendisini dekan ataması' diye bir usul ve uygulama söz konusu değildir.

Öte yandan üniversite rektörleri, fakültelerde dekan bulunmadığı süre zarfında, dekanlığa uygun kişi atanana kadar Yükseköğretim Kurulunun kararıyla dekanlık görevine vekalet edebilmektedirler."

Rektör Topal, 'rektör yardımcısı olarak bir arkadaşını atadığı' yönündeki iddialarla ilgili ise şunları aktardı;

 "Rektör yardımcısı olarak atanan hocalarımızın her biriyle rektörlük görevimin ardından tanışmış olup öncesinde herhangi bir tanışıklığımız ya da arkadaşlığımız bulunmamaktadır. Mezkur (adı geçen) haber metinlerinin içeriğinde kastedilen kişi doktor öğretim üyesi olup, rektör yardımcısı olarak atanması zaten kanunen de uygun ve mümkün değildir.

Müdür olarak kuzenimin, kardeşimin, arkadaşımın atandığı yönündeki iddialar ise daha haber metinlerinde dahi tutarlılığı bulunmayan ve doğru olmayan hususlardır.

Müdür olarak atandığı ifade edilen ve halen Türkçe Eğitimi ABD Başkanı olan hocamız, rektörlük görevine atanmamın çok öncesinden (2000 yılı) bu yana kurumumuz bünyesinde öğretim elemanı olarak görev yapmakta olup mesleki yeterliliği çerçevesinde Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'ne atanmış bir öğretim üyemizdir."

Haberle ilgili hukuki süreci başlatacağının altını çizen Topal, açıklamasını şöyle noktaladı;

"Basın yayın kuruluşlarının hem meslek ahlakı hem profesyonellik itibarıyla tarafsız, kasıtsız ve titiz çalışmaları gerekmektedir. Bahsi geçen iftiraları üreten ve yayan kişi ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve kanuni haklarımı kullanacağımı kamuoyuna saygıyla belirtmek isterim" 

Rektör Topal hakkındaki iddialar;

Önceki gün kimi basın kuruluşlarında 2019 yılında Kastamonu Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Ahmet Hamdi Topal'nın dönemindeki mevzuata aykırı uygulamaların denetimlere takıldığı yönünde haberler yer almıştı. 

Topal'ın göreve başladıktan çok kısa bir süre sonra akrabasını ve arkadaşını üniversitenin yönetici kadrolarına atadığı ve dönemindeki vekâleten dekan görevlendirmelerinde Yükseköğretim Kanunu’na uyulmadığı öne sürülmüştü. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@