Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin geleceği için neden en doğru aday? Akademisyen Deniz Genlik bilimsel verilerle açıkladı!

Türkiye iç siyasetinde birkaç gündür muhalefet kanadında ciddi tartışmalar yaşanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu adaylığı için CHP'den birçok kişiden açıklamalar gelmeye başlarken vatandaşlar ise bu adaylığı onaylamıyor. Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin geleceği için neden en doğru aday? Akademisyen Deniz Genlik bilimsel verilerle açıkladı!

Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin geleceği için neden en doğru aday? Akademisyen Deniz Genlik bilimsel verilerle açıkladı!

Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin geleceği için neden en doğru aday? Akademisyen Deniz Genlik bilimsel verilerle açıkladı! Türkiye iç siyasetinde birkaç gündür muhalefet kanadında ciddi tartışmalar yaşanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu adaylığı için CHP'den birçok kişiden açıklamalar gelmeye başlarken vatandaşlar ise bu adaylığı onaylamıyor. Sosyal medyada ciddi tepkiler gelmeye devam ederken Twitter'da paylaşılan o tweet dizisi dikkat çekti. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin geleceği için en doğru aday olduğunu açıklayan Deniz Genlik açıklamalarını bilimsel verilerle paylaştı. İşte detaylar..

Kemal Kılıçdaroğlu neden kazanacak?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun neden en doğru aday ve neden kazanacağını açıklayan Deniz Genlik paylaştığı yazıda şu ifadelere yer verdi.

"Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili güncel fikirlerimi yazacağım bu tweet zincirinde. Neden en Türkiye’nin geleceği için en doğru aday? Neden kazanacak? Neden anketlerde ondan yüksek oy alıyor görünen kişiler aday yapılmamalı? Bunları yazacağım. Öncelikle Kılıçdaroğlu’nun neden en doğru aday olduğunu kendimce açıklayacağım. Öncelikle, Kemal Kılıçdaroğlu ülke demokrasisi ve AKP zorbalığı için ciddi bir direnç gösteren birisi ama bununla övünmeyi sevmiyor ama muhalefet olarak bizler de pek övmeyi bilmiyoruz. Öncelikle 15 millet vekili manevrasını yapmasaydı bugün İYİ Parti diye bir parti mecliste olmayacaktı. Meral Akşener gibi sağın ortasına seslenebilen bir lider de olmayacaktı. İYİ Parti muhtemelen dağılıp gidecekti, AKP meclise çok daha güçlü bir şekilde girecekti.

Psikolojik üstünlük ciddi ölçüde hatta belki de tekrar kazanılmayacak raddede kaybedilecekti. Mansur Yavaş’ı iki defa aday gösterdi. Eğer bunu yapmasaydı bugün çoğunuz Mansur Yavaş’ın adını bilmiyor olacaktınız, Melih Gökçek hala Ankara’yı yönetiyor olacaktı. Ekrem İmamoğlu’nu önce Beylikdüzü’nde sonra herkesin karşı çıkmasına rağmen İstanbul’da aday gösteren de yine Kılıçdaroğlu. Eğer bu manevrayı yapmasa Ekrem İmamoğlu’nu da kimse tanımıyor olacaktı.

Tüm bu figürleri siyasete kazandırması ülkenin geleceği için en azından şu an ciddi manada faydalı görünüyor. Potansiyeli olan siyasetçileri iyi tartabildiği ve geleceği de bir ölçüde tasarladığı açık bana göre. AKP tarafından yıllardır “liderlik vasfı yok” algısı yaratılıyor. Arkadaşlar Kılıçdaroğlu 12 senedir CHP’yi yönetiyor, böyle bir vasfı olmasa çoktan indirmişlerdi oradan. CHP yönetilmesi kolay bir parti değil. CHP’yi yöneten kişi başkanlık yetkileri ile Türkiye’yi haydi haydi yönetir.

Yıllarca bürokratlık yapmış, devlet mekanizmalarının en tabanından en tepesine kadar çalışmış bir kişi ancak AKP sonrasında devlette hızlı bir toplarlanma sağlayabilir. Güvenilir bürokratlar bunu bilecek biri varsa ya da networkü ile öğrenecek biri varsa o da Kılıçdaroğlu’dur. Kin güdüp rövanşist bir tavır almayacağını, kutuplaştırmaya devam etmeyeceğini belirten ama aynı zamanda da yolsuzlukların peşine düşeceğini ısrarla dile getiren tek kişidir. Tüm bu sebepler ve daha fazlası nedeniyle en doğru aday Kılıçdaroğlu’dur.

Neden kazanacak? Öncelikle bunu iki şekilde ele alabiliriz. Bence bu saatten sonra Kılıçdaroğlu da aday olsa, Akşener de aday olsa, Yavaş da aday olsa, İmamoğlu da aday olsa Erdoğan karşısında kazanır. Bu sebepten önceki tweetlerim nedeniyle Kılıçdaroğlu aday olmalı. İkinci kısma gelelim, analitik düşünelim. Diğer adaylar düşündüğünüz kadar risksiz, Kılıçdaroğlu da düşündüğünüz kadar riskli değil. Önce İmamoğlu ile başlayalım. Görsel Vikipedi'den alınmıştır. Siyah çembere alınmış kısımda Erdoğan ve İmamoğlu çok yakın. Neden? Ne zaman?

Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin geleceği için neden en doğru aday? Akademisyen Deniz Genlik bilimsel verilerle açıkladı!

Bu yakınlaşmanın olduğu yer İmamoğlu'nun Karadeniz turunun olduğu, Nagehan Alçı ile poz verdiği ve sonrasında parmak salladığı zaman. İmamoğlu'nun dezavantajı bizim mahallenin seçmenini tanımaması. Tekrar benzeri bir hata yaparsa seçim dönemi ne olacak? Risksiz mi sizce? Mansur Yavaş meselesi. Hiç miting yaptığını gördünüz mü? Hiç uzun bir mülakata tabi tutulduğunu gördünüz mü? Mansur Yavaş sorulara kısaca cevap verip geçiyor. Konu Selahattin Demirtaş olsun, Melih Gökçek olsun farketmez. Halk seçim dönemi kısa cevap istemez. AKP kısa cevaplarla peşini de bırakmaz. Tüm medya gücüyle üstüne gider. Cidden bunun karşısında dayanabilecek olduğunu biliyor muyuz? Ya da milliyetçi duygularıyla bir hata yapmayacağını? Bir de Erdoğan ona karşı hiçbir şey demiyor farkında mısınız? Çünkü iki sağ lider kıyaslanacak olursa Erdoğan diğer liderlere göre daha avantajlı olacağını biliyor. Şimdiden yıpratıp karşı argümanlar geliştirilmesini istemiyor. Er meydanında yıpratacak, maksimum verimi alacak.

Peki Kılıçdaroğlu? Yıllardır her argümanı kullandılar, "Memur Kemal" dediler, "Bay Kemal" dediler, "Kaset Mamulü" dediler, "Alevi" dediler, "Liderlik vasfı yok" dediler, dediler de dediler. Diyecek birşeyleri kalmadı :) Bunların etkisi de kalmadı. Argümanları yok. Kılıçdaroğlu'nun açığı da yok. Olsa yıllardır vururlardı. Çaresizler. Şimdi verilere bakalım. Siyah dikdörtgenli kısma gelirsek Erdoğan karşısında son 5 aydır istikrarlı şekilde yükseliş sağlayıp farkı açtıkça açan ve bunu hemen hemen her firmanın anketinde yapan tek kişi.

Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin geleceği için neden en doğru aday? Akademisyen Deniz Genlik bilimsel verilerle açıkladı!

KYK ve ÖTV çıkışları sonrası henüz anket yapılmadı. Fark daha da açılacaktır. AKP yıkık dökük bir ekonomi ile artık karşısında argüman üretemediği, karalayamadığı, açık bulamadığı ve siyaseti yenile yenile en iyi şekilde öğrenen Kılıçdaroğlu en doğru ve kazanacak adaydır."