Kasım ayı evde bakım maaşları yattı mı? Devletten yılda 22 bin TL yardım alabilmek için ne yapmam gerekiyor?

Evde hasta bakımını üstlenmek zorunda kalan, yaşlılara bakan veya engelli yakınına bakan kişiler devletten ayda 1.800 TL maaş alabiliyor. Bu miktara 2022 yılında zam yapılması bekleniyor.

Gündem 01.11.2021 - 12:13 01.11.2021 - 12:13 Mustafa Çokyaşar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evinde bakıma muhtaç, ihtiyacı olan engelliler ile yaşlı bireylere bakan kişilere veriliyor. Alan sayısı 600 bine yaklaşan evde bakım parası verilirken haneye giren toplam gelir dikkate alınıyor. Haneye giren tüm gelir toplanarak evde yaşayan kişi sayısına bölünüyor. Ardından çıkan sonuç kişi başı net asgari ücretin üçte ikisinden az ise bu haktan yararlanmaya uygun bulunuyor.

Evde bakım desteğini alabilmeniz için temel şartlar şunlar:

  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen evde bakım desteği, engelli bireylerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere yapılan destektir. Bu destekten yararlanmak için dikkate alınan kriter haneye giren her türlü gelirin toplamıdır. Asgari ücretin (Asgari Geçim İndirimi hariç) net tutarının üçte ikisinin altında geliri olan kişiler evde bakım maaşı alabiliyor. Bu bağlamda herkes evde bakım parası alamaz. Sadece geliri düşük kişiler bu imkandan yararlanabiliyor. Ayrıca bu maaşı bakıma ihtiyacı olan kişilerin eşi, çocukları, çocuklarının eşleri, torunları, torunların eşleri, kardeş ve eşya, teyze, dayı, amca ve hâlâ gibi yakınları ile üvey akrabaları alabiliyor.
  • Engelliye bakan kişinin bakım parası alabilmesi için engelli kişinin en az yüzde 50 engeli olduğunun raporla tespit edilmesidir. Sağlık kurulu raporunda "ağır engelli" ibaresi mutlaka yer almalıdır.
  • Maaşın alınabilmesi için hanedeki akraba tarafından 24 saat bakım yapılması gerekiyor. Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti'nin uygun görmesi ve hanede bakımı üstlenecek başka akraba olmaması durumunda yakında ikamet eden akrabasınca en az 8 saat bakım yapılmalı.

İkametgâhın bulunduğu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerine müracaat edilmelidir. Başvurunun ardından bakıma ihtiyacı olanların hanesinde inceleme yapılarak il müdürlüğü onayıyla başvuru sonuçlandırılıyor. Evde bakım yardımı her ay düzenli bir şekilde yatırılıyor.

2021 yılı temmuz-aralık dönemi için evde bakım yardımı ise aylık 1657,86 TL'den 1797,97'ye çıkarıldı. Bu miktar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından henüz yatırılmadı. Evde bakım maaşını her ayın 15'i ile 31'ü arasında hesaplara yatırılıyor.

Evde bakım maaşının yatırıldığı iller henüz netleşmedi. Maaş hakkı olanlar e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazarak evde bakım maaşının hesabına yatıp yatmadığını sorgulayabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@