KARANLIĞA     BİR       MUM 
 
Dünya tarihi   ,mücadeleler ve çatışmalar tarihidir.  Bir  ülkeyi  güçlü ya da zayıf yapan  fark,  O ülkenin,başka  ülkeler veya odaklarla  siyasi,  ekonomik,  kültürel  ve sosyal  alanlarda  girdiği mücadeleleri ve çatışmaları  kazanması  ya da  kaybetmesinde  aranmalıdır.

İki    büyük  dünya  ve sayısız bölgesel  savaşa  tanıklık  eden  20'inci  yüzyıl  , günümüz  dünyasının  siyasi ,ekonomik  , kültürel  ve sosyal dengelerinin   belirlendiği zaman  dilimidir.  Bu  zaman  diliminin   başında İNGİLTERE ve ALMANYA  'NIN  elinde bulunan  "süper güç" unvanı  İKİNCİ  DÜNYA SAVAŞI'NIN ardından  ABD   VE SSCB   geçmiştir.   Bu   iki devletin  temsil ettiği  iki kutup  arasında  zaman zaman  ve yer yer ısınmaya  yüz tutan  soğuk  savaş , elli yıla yakın sürmüştür.  1990'LARDA  SSCB  'nin   çökmesiyle  
ve  iki kutuplu sistemden   , tek süper gücün  hegemonyasında  bir  düzene  hızla yuvarlanmıştır.

Süper   güç olmanın  en önemli  özelliklerinden biri  fırsatları   lehine çevirmektir.   SSCB 'nin    dağılmasını kendi lehine  çevirmiştir.  2.  DÜNYA  SAVAŞI   başlamış   ve   ALMANYA-JAPONYA  ittifakı, dünya  paylaşım pazarlarında söz  sahibi  olma istekleri  ABD   İNGİLTEREYİ  rahatsız etmişi  Bu iki güç  ABD 'NİN   Büyük   Okyanustaki
üslerine  saldırdı.  ABD  büyük kayıplar verdi. 

Bu olay  sonrasında  sanayi  üretimini  tamamen  savaş ekonomisine yönelten  ABD, dünya  güç dengesini değiştiren bir hareketle  savaşı kendi lehine çevirdi.  Dünya tarihinde  eşi benzeri görülmemiş bir vahşete imzasını attı. 

ABD,    Hiroşima'ya    iki gün  "8 AĞUSTOS 1944"   NAGASAKİ'YE   atom bombası atarak   bir  anda     bu iki  şehri CEHENNEME   çevirdi. yüzbinler hayatını  kaybetti.  2 EYLÜL  1945 'TE  JAPONYA  teslim oldu.  

Bu   yıllarda da   SSCB   Birliği  boş durmadı.   ABD  ile  baş başa  mücadele etti.  dünya bu iki  devletin  güdümüne  girdiler.

Bu iki başlılık 1990  yılları  başına kadar devam etti.    SSCB  'NİN  YIKLIMASI  ile birlikte  yeryüzünde tek  süper güç ABD  kaldı.    bu SÜPER GÜÇ,  dünya ölçeğindeki   politikalarını    daha rahat sakınmadan sıkılmadan  mazlumların üzerinde uygulamaya  başladı.  SOVYETLERİN   yıkılması  ile birlikte  ABD  kendine  yeni bir düşman yaratmalıydı.  bu ne olabilirdi?

 "YEŞİL KUŞAK  PROJESİ"  İmdadına  yetişti. 

UĞUR MUMCU'NUN  söylediği  gibi  "12 EYLÜL  öncesi ve sonrası   ABD   İslamcı   akımların   KOMÜNİZM" E  karşı en etkili ideoloji  olduğunu  ileri sürmüş ve  İslamcı   akımların  ele geçirdiği devletlerin  , KOMÜNİZM  'E  karşı "yeşil  kuşak  projesi  " olmalıydı.   bunu  bir neden ve  sebep bulunmalıydı.  beklenen an ve olay gelmişti.

DÜNYA TİÇARET  MERKEZİ'NDE - çakılan uçak "bu  terörist  olayı  ABD'NİN  bizzat  kendi yaptığı  söylendi." çakılan uçaklardaki  yolcularla birlikte  3000 bine yakın ABD  Halkı öldü.  Artık    ABD'NİN   eline  büyük bir  koz geçmişti.

Artık   Dünyanın patronu  ABD  dünya  devletlerinin  haritalarını  yeniden DİZAYN  edebilecekti.  Bu  uygulama  alanı olan bölge ise, odağında TÜRKİYE'NİN  bulunduğu   ORTADOĞU  ve  ORTA ASYA bölgeleriydi

ULUSAL  KURTULUŞ  SAVAŞI  gibi  büyük  ve haklı varoluş mücadelesi  sonucunda  kurulmuş  bir ülkenin  insanlarının "bilmediği"  bir şey  değildir.  Ancak  "unutkanlık"  ,uluslar için bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır.

BU HASTALIĞI    YENMENİN   TEK YOLU;  BİLGİ,BİLİNÇ  VE AKIL  AYDINLIĞIINDAN AYRILMAMAKTIR.

KÜRESEL mutlak  iktidar  peşinde olan  kimi odaklar  gücünü, hedef seçtiği ülkelerin  halkının bilgisizlik  ve bilinçsizliğinden alır.  Bilgisiz ve bilinciz halk  ise her zaman  kolay aldatılır  ve  istismar  edilir. Bu özelliklere sahip insanların  oluşturduğu bu ülke için her alanda kaybetmek kaçınılmazdır.

bu gün   yüreğimizi  dağlayan   vahşetin   uçları   2000 bin  yıllarına  dayanmakladır.

KAYNAKÇA;   CNN  HABER  PORTALI-  ABD  ANKARA  BÜYÜKELÇİLİĞİ  RESMİ  İNT. UĞUR MUMCU  ,  TOHUM VE TOPRAK   KİTABI,   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.