Kara Listeye Girenler Dikkat! İşte Yapmanız Gerekenler

Kara listeye girenlerin yapması gerekenler başlıklı bu yazımızda, bu durumda olan kişilerin neler yapması gerektiği ve kara liste hakkında farklı detaylara değindik.

Finans 19.10.2021 - 10:04 19.10.2021 - 10:09 Serhat Karaman

Bankacılık terimleri arasında sıklıkla duyduğumuz kara liste, borçlarını ödeyemeyecek tamamen yasal sürece düşmüş kişilerin durumunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Kara listeye girenlerin yapması gerekenler başlıklı bu yazımızda, bu durumda olan kişilerin neler yapması gerektiği ve kara liste hakkında farklı detaylara değindik.

Kara Liste Nedir? 

Bankaya kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyip yasal sürecin de dolmasının ardından, borçlunun tamamen icralık olması durumumda bankaların aynı ürünleri tekrardan kullandırmamak için tutmuş oldukları kayıttır diyerek, kara liste nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz. 

Burada dikkat edilmesi gereken borcunu geciktiren kişiler değil, geciken borçtan dolayı tamamen yasal takip düşenlerin bu listeye alınmasıdır. Banka ödenmeyen borç için 90 günlük yasal süre içinde tamamlanması durumunda tüketicinin kredi notunu, en dip seviyelere çekmektedir. 
Kredi notu düşük olan kişilerin kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanması zorlaşırken, borcun hala ödenmemesi durumunda ise kişi kara listeye girer. 

Kara Listeye Giren Kişiler Kredi Çekebilir Mi? 

Kara listede bulunan kişilerin kredi çekebilmesi ya da kredi kartı alabilmesi, oldukça zordur. Ancak kişinin bu süreci nasıl tamamladığı da, kredi çekebilmesi ya da kredi kartı kullanabilmesi için belirleyici rol oynamaktadır.

Kara Listeye Girenlerin Yapması Gerekenler

Peki, kara listeye girenlerin yapması gerekenler nelerdir? Kara listeden nasıl çıkılır? Bankaların kara listesinde yer alan kişilerin sıklıkla sordukları bu sorulara cevap verecek olursak, kişinin kendi çabaları ile kara listeden çıkması mümkün değildir. Çünkü bu durum tüketicinin kredi siciline işlemekte ve yasal olarak, 5 yıl boyunca saklanmaktadır. 5 yılın sonunda ise kimi bankalar kişinin bu geçmişini kayıtlarında tutarak, sonraki başvurularını bu kayıtları da dikkate alarak değerlendirir. 

5 yılın sonunda ki süreçte ise, kara listeye girdiğiniz andan o ana kadar bankalarla olan finansal ilişkileriniz değerlendirilir. Tekrardan kredi kullanmak ya da kullanacağınız kredinin limiti gibi durumları, bu süreç içerisinde bankayla olan yeni ilişkileriniz belirlemektedir.Bu süreci iyi değerlendirmek ve kara listeye girenlerin yapması gerekenler, şunlardır.

kara-liste-nedir-ne-yapilmalidir

Düşük Limitli Kredi Kartı Alınması 

Kara listede olanlara kredi kartı veren bankalar üzerinden alacağınız kredi kartı, bu konuda işinize yarayabilecek seçeneklerden biridir. Her ne kadar kara listeden çıkmanızı sağlamasa da, mümkün olması durumunda alacağınız düşük limitli kredi kartının her dönem borcunu tam olarak ödemeniz olumlu bir izlenim bırakacaktır.

Mevduat Hesabı Açmak 

Yine imkanınız çerçevesinde düşük miktarlı da olsa mevduat hesabı açmak, kara listede bulunanların yapması gerekenler arasında fayda sağlayacak yöntemlerden biridir. Bu sayede banka sizin maddi olarak rahatladığınızı görecek ve kredi notunuzu artırmaya başlayacaktır.

İpotekli Kredi ya da Kredi Kartı Kullanımı 

Kara listeye girenlerin yapması gerekenler listemizde tavsiyelerimizden biri de, ipotekli kredi ya da kredi kartı kullanımıdır. Ancak alacağınız ürünlerin geri ödemesini, mutlaka muntazam bir düzen içerisinde yapmanız gerekir. Aksi halde mevcut durumunuzdan farklı olumlu bir gelişmenin olması, söz konusu değildir.

Kara listede olanların yapması gerekenler genel olarak yukarıdaki saydıklarımıza benzer olup, konumuzun başında da belirttiğimiz gibi kişinin kendi çabasıyla kara listeden çıkması söz konusu değildir. Sadece bankaya olumlu sinyaller verecek bir takım adımlar atarak, kara listede olanlara kolay kredi veren bankalar üzerinden hizmet alımı yapılabilir.

Kara listeye girmenize neden olan borcunuz bitse dahi, 5 yıl içerisinde bu listeden silinmenizin imkânı yoktur. Borcunuzu ödemeniz halinde, sonraki süreçte bankalarla ilişkilerinizi geliştirmek sonrasında kredili ürünleri daha rahat kullanmanız için avantaj sağlayacaktır. Şayet 5 yıllık süre sonunda hala kara listede olduğunuzu düşünüyorsanız, TBB’ne bir dilekçe yazarak kara listeden isminizin silinmesini talep edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@