Kapatılan Tasarruf Finansman Şirketlerinden Ev Alanlar için Plan Belli Oldu! Ev Mağdurları için Güzel Haber Geldi..

BDDK tarafından intibak planına uymayan tasarruf finansman şirketleri hakkında kapatma kararı verilmişti. Şirketler aracılığı ile ev alanların yol haritası belli oldu.

Finans 07.08.2021 - 09:50 07.08.2021 - 09:57

Son dönemlerde faizsiz konut ve araç vermek için hizmet veren şirketlerin sayısı bir hayli artmaya başladı. Tasarruf Finansman Şirketleri olarak adlandırılan bu yapılaşmaların ilerleyen dönemlerde mağduriyet yaşamalarını engellemek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu harekete geçmişti. Yapılan düzenlemeler sonrasında bir intibak süreci hazırlandı. Şirketlerin verecekleri bazı sözler ve bunun karşılığında izlenecek yol karşılığında bazı düzenlemeler yapıldı.

İntibak sürecine uyum sağlayamayan ve bazı aksaklıklar yaşayan şirketlerin daha sonraki dönemlerde daha büyük mağduriyetlere neden olmaması için BDDK tarafından alınan karar sonrasında tasfiye edilmesine karar verildi. 21 şirket tasfiye süreci kapsamında işleme alındı. Binlerce vatandaş bu süreçten etkilenirken, büyük mağduriyetler yaşadı.

21 ŞİRKETİN TASFİYE PLANI BELLİ OLDU

Hem genel merkezlere hem de şubelere kilit vurulmasının ardından ev alma hayali ile tutuşan binlerce vatandaş büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ödeme yaparak henüz evini alamayan ya da taksit ödemeleri bulunan ve ev alma hayaline çok yaklaşan vatandaşların nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyordu. Bu kapsamda BDDK harekete geçti. Çizilen yol haritası ile birlikte şirketlerin ortak ve yöneticilerinin mali hak ve varlıklarının belirlenmesinin ardından haciz işlemlerinin başlatılmasına karar verildi.

BDDK yetkilileri tarafından tasfiye kararı verilen şirketin genel müdürlükleri ve şubeleri arasında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına karar verildi.

ÖDEME YAPANLAR BORÇLARINI ÖDEMEYE DEVAM EDECEKLER

2-3

TMSF tarafından şirketlerin tasfiyesi sırasında izlenecek yol haritası da belli oldu. Şirketin paraya çevrilebilecek olan tüm menkul, gayrimenkul, hak ve alacaklarının tahsil edilmesine karar verildi. Bununla birlikte hak sahipleri belirlenen bir sıra cetveli sonrasında alacaklarının tahsil edilmesi için bildirim alacak.

Henüz evini ya da aracını almamış olan alacaklıların taksit ödemeleri durdurulacak ve tasfiye komisyonu tarafından bildirim süreci gerçekleşecek. Teslimatını almış ve bu süreç içerisinde taksit ödemeye devam edenler taksit ödemeye devam edecekler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@