Kanser hastalarına erken emeklilik hakkı tanınır mı? Ne zaman emeklilik başvurusu yapılmalı?

Bilindiği üzere, bazı durumlarda prim gününe ya da yaşa bakılmadan çalışana erken emeklilik hakkı tanınabiliyor. Vatandaşlar da kanser hastaları da erken emekli olabilir mi sorusuna yanıt arıyor. İşte bu sorunun yanıtı...

Kamu Haberleri 16.11.2021 - 08:55 16.11.2021 - 08:55 Ali Parim

Türk sosyal güvenlik sisteminde, 'iş gücü kaybına' uğrayan çalışanlar için çeşitli haklar tanınıyor. Bu haklardan bir tanesinin de 'erken emeklilik' olduğu biliniyor. Vatandaşlar da kaner hastalığına yakalanan erken emekli olabilir mi sorusuna yanıt arıyor.

Hemen bu sorusunun yanıtını verelim; evet...  Ancak kanser hastalığı nedeniyle sağlanan malulen emeklilik hakkının bazı koşulları bulunuyor. Eğer bu koşullar sağlanıyorsa çalışan erken emekliliğe ayrılabiliyor;

Erken emekli olabilmenin ilk koşulu, çalışma gücünün en az yüzde 60 oranında kaybedilmesi. Eğer çalışma gücünün bu oranda kaybedildiğine ilişkin bir doktor raporu varsa, çalışan hemen erken emekliliğe ayrılabiliyor. 

Bir diğer koşul ise en az bin 800 günlük prim gün sayısına sahip olunması... Eğer prim gün sayısı eksikse bu, doğum ve askerlik borçlanmaları gibi imkanlarla tamamlanabiliyor. Ancak bu koşul için bir istisna var. Eğer vatandaş sürekli bir kişinin bakımına muhtaçsa, 10 yıllık sigorta şartı aranmıyor. 

NE ZAMAN ERKEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPILMALI?

Kanser teşhisi konulduktan 1 yıl içerisinde erken emeklilik için gerekli başvuruların yapılması gerekiyor.  Başvuru üzerine hastanya 1 ila 2 yıl arasında bir malul aylığı bağlanıyor. Süre sonunda eğer hastalık ilerlemiş ve yüzde 60'ın üzerinde seyrediyorsa malul aylığı devam ediyor. Eğer iyileşme söz konusuysa bu aylık kesiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@