Zabit katibine, rüşvet karşılığı cezayı silmekten 7 yıl hapis

ANTALYA'da bir kişiye verilen 18 yıllık hapis cezası kararını, hakimin UYAP şifresini kullanarak rüşvet karşılığı sildiği iddia edilen zabıt katibi 46 yaşındaki Tunç I., 7 yıl 11 ay hapse mahkum edildi. Rüşvet...

Memurlar 16.12.2016, 10:54
Zabit katibine, rüşvet karşılığı cezayı silmekten 7 yıl hapis

Mustafa KOZAK/ANTALYA, () - ANTALYA'da bir kişiye verilen 18 yıllık hapis cezası kararını, hakimin UYAP şifresini kullanarak rüşvet karşılığı sildiği iddia edilen zabıt katibi 46 yaşındaki Tunç I., 7 yıl 11 ay hapse mahkum edildi. Rüşvet karşılığında cezasını sildirdiği iddia edilen 29 yaşındaki Serkan D.'ye ise ayrıca 5 yıl 15 gün hapis verildi.
Antalya'da hükümlü İsmail O., cezaevinden savcılığa gönderdiği mektupta, 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki zabıt katibinin, hükümlü Serkan D.'nin 18 yıllık hapis cezasını hakimin elektronik şifresini kullanarak 30 bin lira karşılığı 18 aya indirdiğini, bu cezayı da hükmün açıklanmasını geri bırakarak ertelediğini iddia etti. Savcılık da verilen karardan şüphelenince yapılan incelemede, kararın değiştirildiği belirlendi. Bunun üzerine kararı değiştirdiği iddia edilen 23 yıllık zabıt katibi Tunç I. ile rüşvet karşılığında cezasını sildirdiği iddia edilen Serkan D. tutuklandı. Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada her iki sanık da suçlamaları kabul etmedi. Tutuklu 2 sanık bir süre sonra adli kefalet karşılığı tahliye edildi.


SUÇU KABUL ETMEDİLER


Karar duruşmasında her iki sanık da avukatlarıyla birlikte hazır bulundu. Cumhuriyet savcısının cezalandırılmasını talep ettiği iki sanık, beraatlarını talep etti. Tunç I.'nın avukatı Ahmet Hakan Gökçek, müvekkilinin mahkeme kararınınn değiştirilmesinin, adli sistemden kaynaklanan bir sorun olabileceğini ileri sürdu. Bunun müvekkiliyle alakalı olmadığını savunan Gökçek, beraatını talep etti.
Serkan D.'nin avukatı Burhan Aydın, müvekkilinin emniyette alkollüyken ifadesinin alındığını ileri sürdü. Bu nedenle müvekkilinin rüşvet suçunu kabul ettiğini ileri süren Burhan Aydın, "Müvekkilim rüşvet suçunu işlememiştir. Ayrıca müvekkilimin yargılamaya konu suçları işlediğine dair dosyada somut bir delil yoktur" dedi.
Mahkeme, rüşvet karşılığı kararı değiştirdiği iddia edilen zabit katibi Tunç I.'yı 'resmi belgede sahtecilik ve rüşvet alma' suçundan 7 yıl 11 ay hapse mahkum etti. Serkan D. ise 5 yıl 2 ay 15 gün hapse mahkum edildi. Sanıklar kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@