Müsteşar Tekin'den o öğretmenle ilgili açıklama masum değildi...

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, FETÖ ile bağlantılı olduğu için gözaltına alınan ve burada hayatını kaybeden öğretmen Gökhan Açıkkolu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. MEB Müsteşarı Tekin yapmış olduğu açıklamasında öğretmenin FETÖ ile bağlantılı olduğunu ifade etti.

Memurlar 28.02.2018, 12:32 28.02.2018, 20:54
Müsteşar Tekin'den o öğretmenle ilgili açıklama masum değildi...

Kamu Personeli - FETÖ soruşturması kapsamında hakkında yapılan bir ihbar ile gözaltına alınan Tarih Öğretmeni Gökhan Açıkkolu 13 gün boyunca gözaltında kalmış ve hayataını kaybetmişti.

Hayatını kaybeden öğretmen memleketi Konya'ya götürülmüş ve cenaze namazı kılınmak istenmemişti. Yaşanan olayın ardından MEB öğretmen için bir yazı göndermişti. 

MEB tarafından gönderilen yazı öğretmenin suçsuz olduğu ve görevine iade edildiği şeklinde yorumlanmıştı ama MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den konuya ilişkin bir açıklama geldi.

MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN'DEN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu bir açıklama ile öğretmenin suçsuz olmadığını ve FETÖ ile bağlantılı olduğunu ifade etti. MEB tarafından gönderilen yazının da göreve iade yazısı olmadığını ifade eden MEB Müsteşarı Yusuf Tekin vefat ettiği için idari tedbirin kaldırıldığını söyledi

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamasında ayrıca Tarih Öğretmeni Gökhan Açıkkolu'nun FETÖ ile irtibatlı olduğu yönünde hukuki karinelerin Bakanlıkta mevcut olduğunu açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan paylaşımlar;

Dün ve bugün bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, 15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen sonrasında 19.07.2016 tarihinde Bakanlığımızca açığa alınan ve daha sonra adli makamlarca gözaltına alında tutulduğu sırada vefat eden Gökhan Açıkkollu hakkında tamamen idare hukuku bilmeyen ve okuduğunu anlamakta zorlananların ürettiği haberler yer aldı.

Her ne sebeple olursa olsun bir insanın can kaybı üzüntü vericidir. Bu nedenle yakınlarına başsağlığı dilerim.

Söz konusu haberlerde ve paylaşımlarda bu öğretmenin Bakanlığımızca açığa alındığı, daha sonra gözaltında iken vefat ettiği ancak vefat eden öğretmenin masum olduğunun anlaşıldığı ifadeleri yer almaktadır.

Ancak haberlerde ve sosyal medyada yapılan paylaşımlarda yer alan bu ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Adı geçen öğretmenin FETÖ ile irtibatlı olduğu yönünde hukuki karineler Bakanlığımızda mevcuttur.

Gökhan Açıkkolu'nun 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gözaltında iken vefat ettiği ve bu nedenle 657 sayılı DMK 98. Maddesinde sıralanan memuriyet statüsünü kaybettiği için hakkında Bakanlığımızca yürütülen idari tedbirin uygulama imkanı kalmadığından kaldırılmıştır.

Kişinin vefat etmesi dolayısıyla hakkında 667 sayılı KHK'nın 4. maddesinin f bendi hükümlerinin de uygulama kabiliyeti kalmadığından Bakanlığımızca kişinin görevden uzaklaştırma tedbiri KARARI kaldırılmıştır.

Yani yapılan şey kişi artık devlet memuru olmadığı için yapılması gereken zorunlu bir idari işlemdir. İlgili öğretmen "suçsuz" falan bulunmamıştır.

İlgili haberleri yapanlar keşke resmi yazımızı bir hukukçu ile paylaşsalar ve görüş alsalardı. Kuşkusuz iyiniyetli olsalardı bunu yaparlardı. Kamuoyuna duyurulur.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@