Tesk Başkanı Palandöken'den E-Tebligat Eleştirisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Maliye Bakanlığı’nın yılbaşından itibaren e

Memurlar 08.11.2015, 13:59
Tesk Başkanı Palandöken'den E-Tebligat Eleştirisi

ANKARA(ANKA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Maliye Bakanlığı’nın yılbaşından itibaren e-tebligat uygulamasına geçecek olmasını olumlu bulduklarını belirterek, “E-tebligata geçiş zaman içerisinde kademeli bir şekilde olmalı. Bir anda başlaması büyük sıkıntılara neden olabilir” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan TESK Başkanı Palandöken, elektronik tebligat uygulamasında esnafa her hangi bir uyarının yapılmayacağını aktararak, “Bu sisteme girenler, düzenli olarak Maliye Bakanlığının internet sitesinden kendilerine bir tebligat var mı diye kontrol edecekler. Vergi idaresinin bildirimde bulunma yükümlülüğü kalkacak, mükellef kendisine bir tebligatın olup olmadığını internet ortamında kendi takip edecek. Bu sistem tebligat uygulamasının ruhuna aykırıdır. Şirketler ve büyük tüccarlarla beraber gerçek usuldeki esnafı ve sanatkarlarda yılbaşından itibaren e-tebligat uygulamasına geçecek. Şirketler ve büyük tacirler için bu sistem bir sorun yaratmayacak. Çünkü e-tebligat şifrelerini muhasebecilerine veya avukatlarına verecekler ve bunlar her gün düzenli olarak sistemi kontrol edecek. Ancak, muhasebeci ile çalışma zorunluluğu olmayan esnaflar için bu sistem çok büyük sorunlara neden olabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

-“ESNAF İÇİN ERTELENMESİ GEREKİR”-

 

Elektronik ortamda yapılan bir bildirimin, ister okunsun ister okunmasın 5. günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacağının altını çizen Palandöken, “Bir ödeme emri tebliğ edildiğinde 7 gün içinde itiraz hakkı var. Bu sürede itiraz edilmezse tüm itiraz ve yargı yolları kapanmış olacak ve borcun ödenmesinden başka çare kalmayacak. Oysa yurt dışına mal taşıyan bir kamyoncu esnafı 15 – 20 günden aşağı yurda dönmeyebiliyor. Bu süre içinde bilgisayar, internet bulup kendine bir tebligat var mı diye kontrol etmesi pratikte mümkün değil. Bu da kişinin haberi olmadan evine haciz gelmesine kadar gidebilecek bir sorun doğurabilir” dedi.

E-tebligat uygulamasının esnaf için bir süre ertelenmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, “Esnafın tamamı aktif bir şekilde bilgisayar ve internet kullanma imkanı bulmadan bu tür uygulamalar fayda değil zarar getirecektir. Bu durumun mutlaka göz önünde bulundurulması ve uygulamanın esnaf için ertelenmesi gerekir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@