Son Dakika

Palandöken: Suriyeli Mültecilerin Denetim Altına Alınması Şart

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaşanan iç savaşın ardından Türkiye’ye mülteci olarak gelen Suriyelilerin birçok meslek dalında çalışma izni olmadan faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Suriyeliler her alanda korsan çalışıyor.

Memurlar 01.07.2015, 17:25
Palandöken: Suriyeli Mültecilerin Denetim Altına Alınması Şart

ANKARA(ANKA) -TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaşanan iç savaşın ardından Türkiye’ye mülteci olarak gelen Suriyelilerin birçok meslek dalında çalışma izni olmadan faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Suriyeliler her alanda korsan çalışıyor. Korsan taksiciliğin yanında başkent Ankara’da ise şuana kadar 200 Suriyeli kaçak olarak hiçbir resmi kayıtları olmadan bakkallık, fırıncılık ve berberlik yapıyorlar. Acilen Suriyeli mültecilerin denetim altına alınması şart” dedi.

Yaşanan iç savaşın ardından Türkiye’ye mülteci olarak gelen Suriyelilerin Türkiye genelinde birçok meslek dalında çalışma izni olmadan faaliyet gösterdiklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Suriyeliler her alanda korsan çalışıyor. Son dönemde ülkelerinden getirdikleri araçları ile Mersin, Adana, Konya ve Urfa gibi büyükşehirlerimizde son dönemde korsan taksicilik yapıyorlar. Korsan taksiciliğin yanında başkent Ankara’da ise şuana kadar 200 Suriyeli kaçak olarak hiçbir resmi kayıtları olmadan bakkallık, fırıncılık ve berberlik yapıyorlar” ifadelerine yer verdi.

-“2 MİLYONU AŞKIN SURİYELİ KONTROL EDİLMELİ”-

Türkiye genelinde yayılan yaklaşık 2 milyonu aşkın Suriyeli mültecilerin hemen her meslek dalında boy gösterdiğini ve bunun da 1 milyon 700 bine yakın esnaf ve sanatkârı olumsuz etkilediğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti:

“Ülkemize mülteci olarak gelen Suriyeliler başta bakkallık, fırıncılık, taksicilik, taşımacılık ve berberlik mesleğine el attılar. Araçları ile ülkemize gelen mülteciler birçok bölgede korsan taksicilik ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunarak şoför esnafımızın helal kazancına göz dikmiş durumdalar. Hatta zaman zaman Suriyeliler ile şoför esnafımız arasında korsan taksicilik ve taşımacılık sebebiyle istenmeyen olaylar çıkmaktadır. Olayların yaşandığı Mersin, Adana, Konya ve Şanlıurfa gibi birçok ilde oda başkanlarımız yetkililere gerekli tedbirlerin alınması için yazılı başvuruda bulunmalarına rağmen bir sonuç alınamamıştır. Sadece Başkent Ankara’da 200’ü aşkın bakkal dükkanı Suriyeliler tarafından kaçak olarak işletilmektedir. Korsan bakkallık, taksicilik ve taşımacılık yapan Suriyelilere ceza da kesilemiyor. Ceza kesilse bile neyini alacaksın? Yani zaman kaybedilmeden Suriyeli korsan bakkal, taksici ve taşımacıların önüne geçilmelidir. Bunun için yapılması gereken mültecilerin kamplarda ikamet etmeleri sağlanmalıdır.”

-“SURİYELİLER ESNAFIMIZIN EKMEĞİNE GÖZ DİKTİLER”

Palandöken açıklamasının sonunda, “Suriyeli mülteciler ülke genelinde başıboş ve durdurulamaz bir haldeler. Acilen Suriyeli mültecilerin denetim altına alınması şart” diye vurguladı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@