Orman Bakanlığı: Göcek Koyları'nın İmara Açılması Söz Konusu Değil

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Göcek Koylarının yapılacak ihale ile imara açılacağı iddialarına ilişkin, “Bu alanların imara açılması, birilerine peşkeş çekilmesi, doğal ve tarihi yapıya zarar verebilecek tesislerin yapılması kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

Memurlar 31.08.2015, 14:05
Orman Bakanlığı: Göcek Koyları'nın İmara Açılması Söz Konusu Değil

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Göcek Koylarının yapılacak ihale ile imara açılacağı iddialarına ilişkin, “Bu alanların imara açılması, birilerine peşkeş çekilmesi, doğal ve tarihi yapıya zarar verebilecek tesislerin yapılması kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Göcek Koylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organları tarafından yapılan haberlerde, Göcek Koylarının yapılacak ihale ile imara açılacağı, birilerine peşkeş çekileceği, doğal ve tarihi yapıya zarar verileceği gibi ifadelere yer verilmiştir. Bu alanların imara açılması, birilerine peşkeş çekilmesi, doğal ve tarihi yapıya zarar verebilecek tesislerin yapılması kesinlikle söz konusu değildir” denildi.

Mesire Yerlerinin 29 yıllığına kiraya verilmesinin, bu yerlerden faydalanan vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilebilmesi için olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Mesire yerleri 3 yıllığına, 10 yıllığına veya 29 yıllığına kiraya verilebilmektedir. 16-17 Eylül 2015 tarihlerinde yapılacak olan ihalede 10 yıllığına ihaleye çıkartılmıştır. Mesire yerlerinde planların dışında herhangi bir yapı veya tesis yapma imkânı bulunmamaktadır. Bu Bölgeler I. Derece Doğal Sit, Göcek- Fethiye Özel Çevre Koruma sahası ve Aynı zamanda 3621 Sayılı Kıyı Kenar kanuna tabi olması nedeni ile mevcut tesisler tadilat yapılarak kullanıma sunulacak yeni yapılması gereken tesisler ise yapılmadan önce ilgili kurumlardan onay alındıktan sonra yapılacaktır. Bu nedenle koylarda kesinlikle tahribat olmayacaktır. Aksi takdirde sözleşmeler derhal iptal edilmektedir. Bu konuda da Bakanlığımız tarafından çok sıkı bir denetim yapılmaktadır. Bütün mesire yerleri her ay şeflik bazında,  6 ayda bir de Bölge Müdürlüklerimiz tarafından oluşturulan 5 kişilik komisyonlar marifetiyle çok iyi bir şekilde denetlenmektedir. Bunun sonucunda 2015 yılında vatandaşlarımıza iyi hizmet vermeyen 138 adet mesire yeri kapatılmıştır. Gerek Mesire Yerleri Yönetmeliğinde gerekse 300 Sayılı Mesire Yerleri Uygulama Tebliğinde, her mesire yeri tipinde nelerin yapılacağı çok açık bir şekilde belirtilmiştir. Mesire yerleri, işletmecinin elinde olduğu sürece tip değişikliğinin yapılmayacağı yönetmelikte çok açık bir şekilde belirtilmiştir. Şikâyete konu olan koylar mesire yeri olmadığı halde mesire yeri şeklinde işletilmekteydi. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından bu koylar, tesis açısından kapsamı en dar olan C Tipi Mesire yerlerine dönüştürüldü. C tipi mesire yerlerinde otellerin kurulması mevcut mevzuatlarımıza göre mümkün değildir.”

-“SÖZ KONUSU MESİRE YERLERİ TEKRAR İHALEYE ÇIKARILMIŞTIR”-

Açıklamada, mesire yerlerinde yapılacak diğer tesislerin büyüklükleri mevzuat dahilinde oluşturulan onaylı planlara aykırı hareket edilmesi durumunda sözleşmelerin derhal iptal edileceği bildirilerek, şunlar kaydedildi:

“2013 yılında çıkan Mesire Yerleri Yönetmeliğinden sonra vatandaşlarımızdan gelen şikâyetlerin büyük oranda azalması yapılan iş ve işlemlerin doğru olduğunun göstergesi olup, Orman Genel Müdürlüğümüzce yapılan işlemler sonucu hem Devletimizin zarar görmesi önlenmiş, hem de vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet sunularak mesire yerlerinin mevzuatlara uygun olarak işletilmesi sağlanmıştır. Orman Genel Müdürlüğümüzce yapılan işlemler neticesinde söz konusu yerler mevcut yapı ve tesisleri standartlara uygun hale getirmek ve verilecek hizmetin kalitesini yükseltmek gayesiyle şeffaf ihale yoluyla kiraya verilecektir.  Muğla 2. İdare Mahkemesince,  Dalaman Orman İşletme Müdürlüğünce ihale edilen 4 adet Mesire yeri, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığının talebi üzerine, 2015/371 Esas Nolu kararı ile idaremizden savunma ve ara kararına cevap verme süreleri geçip yeni bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. İdaremizin itirazı üzerine Yürütmenin durdurulması kararının iptal edilmesi sonucu ve ihaleyi alan şahıslar sözleşmeyi imzalamaması nedeniyle teminatları irat kaydedilerek söz konusu mesire yerleri tekrar ihaleye çıkarılmıştır." (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@