Görmez: Dünyanın Umudu Türkiye, Türkiye'nin Umudu Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında görev yapan personel, Başkanlıkta düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Görmez: Dünyanın Umudu Türkiye, Türkiye'nin Umudu Diyanet

ANKARA (ANKA) - Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında görev yapan personel, Başkanlıkta düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. İftarını personelle birlikte yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, iftar davetine icabet eden her bir personele ayrı ayrı teşekkür ettiğini ifade ederek, “Diyanet İşleri Başkanlığında birlikte çalıştığımız tüm mesai arkadaşlarımızın aileleriyle birlikte iftar etme imkanı bulduğum için Allah’a hamd ediyorum. Biz Diyanet ailesi olarak Peygamberin mirasını taşıyoruz. Bu Peygamber mirasını sadece vaaz kürsülerinde anlatarak vazifemizi yerine getirmiş olmayız. Bu mirasa sahip çıkarak önce kendi hayatımızda yaşamalıyız” dedi.

Diyanet camiasının çok büyük bir müessese olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyanet camiası olarak üzerlerinde çok büyük sorumluluklar taşıdıklarını kaydederek, şunları söyledi;

-“DÜNYANIN UMUDU TÜRKİYE İSE TÜRKİYE’DE DE UMUDUN YOĞUNLAŞTIĞI MÜESSESE ŞÜPHESİZ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIDIR”-

Diyanet İşleri Başkanlığı, çok büyük bir müessesedir. Ülkemizin en ücra köşelerinde çalışan bütün arkadaşlarımızla bir araya gelsek sayımız milyonları bulacak. Bunu şunun için söylüyorum, Diyanet camiasında çalışan kardeşlerimizin, hepimizin üzerinde çok büyük bir sorumluluk var. Dünyanın umudu olan bir ülkede yaşıyoruz. Gerçekten dünyada nerede bir mahrum, mazlum, nerede zorda kalmış bir topluluk varsa ülkemize, milletimize umut bağlamış vaziyette. Ramazandan hemen önce Filistin’e, Kudüs’e, Gazze’ye ziyaretimiz oldu. Daha sonra Batı Trakya’daki kardeşlerimizi ziyaret ettim. Her gün, her hafta dünyanın en uzak köşelerinden misafirlerimiz oluyor. Onların ağzından çıkan ilk cümle şu oluyor; ‘Siz bizim umudumuzsunuz.  Lütfen umudumuzu yıkmayınız’ oluyor. Dünyanın umudu Türkiye ise Türkiye’de de umudun yoğunlaştığı müessese şüphesiz Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Bir müessese olarak iki şey üzerinde ısrarcı olmalıyız. Birincisi, kalplerimiz arasındaki birlik ve ahenk… Biz bir aile gibi olmalıyız. Birbirimizle hemhal olmalı, dertleriyle dertlenmeliyiz.

-“BİZ DİYANET AİLESİ OLARAK PEYGAMBERİN MİRASINI TAŞIYORUZ”-

Diğer husus ise, bizim yürüttüğümüz hizmet öyle bir hizmet ki, sadece aileden birisinin bu hizmeti üstlenmesi yetmez. Ailece hizmetin altına girmeliyiz. Ailece aynı gayeye birlikte koşmalıyız. Bir aile hep birlikte aynı gayeye yönelmişlerse ilahi rahmet orada tecelli eder. Ve hizmet çok farklı olur. Anadolu’da da din gönüllüleriyle bir araya geldiğimde üzerinde en çok durduğum hususlardan birisi hep bu olmuştur. Biz başkalarına İslam dininin güzelliklerini anlatırken eğer kendi ailemizi, çocuklarımızı ihmal edersek bu Allah’ın rızasına uygun olmaz ve kendi hizmet alanımızda başarılı olmamızı engeller. Biz başkalarına anlattığımız iyilikleri güzellikleri önce kendi ailemizde yaşamalıyız. Hep birlikte öncelikle dünyaya anlatacağımız güzellikleri önce kendi aile efradımız ile tatbik etmeli yaşamalıyız. Biz Diyanet ailesi olarak Peygamberin mirasını taşıyoruz. Bu Peygamber mirasını sadece vaaz kürsülerinde anlatarak vazifemizi yerine getirmiş olmayız. Önce kendi hayatımızda yaşamalıyız. Bunu yaptığımız zaman sayısı milyonları bulan Diyanet camiası, hem Türkiye’ye hem bütün gönül coğrafyamıza, bütün insanlığa o güzellikleri, hidayeti, rahmeti, barışı, adaleti, erdemi, fazileti taşımaya devam edecektir.

Davetimize icabet edip soframızı paylaştığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah nice ramazanları nice bayramları huzur içinde geçirmemizi nasip etsin.”

Diyanet teşkilatının üst düzey yöneticileri ve çalışan personelin aileleriyle birlikte katıldığı iftar programının ardından Başkan Görmez, iftar programına katılan çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.