Dışişleri Bakanlığı: Abd Ve Koalisyon Güçlerinin Üslerimize Konuşlandırılmasına Onay Vermiştir

Dışişleri Bakanlığı, DEAŞ’la mücadelede, Türkiye ve ABD’nin işbirliğini daha da derinleştirmesine karar verildiğini belirterek, “DEAŞ’a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer Koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahsekonu harekatlarda, tabiatıyla, Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirecektir” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı: Abd Ve Koalisyon Güçlerinin Üslerimize Konuşlandırılmasına Onay Vermiştir

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, DEAŞ’la mücadelede, Türkiye ve ABD’nin işbirliğini daha da derinleştirmesine karar verildiğini belirterek, “DEAŞ’a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer Koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahsekonu harekatlarda, tabiatıyla, Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirecektir” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan, ABD ile DEAŞ’la mücadele konusunda varılan mutabakat hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Türkiye ve ABD, kollektif savunma ve ulusal güvenlik üzerinde birlikte düşünme ve hareket etme tecrübesine sahip iki NATO üyesi müttefiki olduğu belirtilen açıklamada, “İlişkilerimizin bu dokusu çerçevesinde, müşterek tehditlere karşı yine müşterek çabalarla cevap vermek iki ülke bakımından bir öncelik oluşturagelmiştir. Bu meseleler, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında 22 Temmuz günü gerçekleşen telefon görüşmesinde olduğu gibi, gerektiğinde devlet başkanları düzeyinde de ele alınmaktadır. DEAŞ meselesi Türkiye için öncelikli bir ulusal güvenlik tehdididir. Bu tehdidin boyutları giderek büyümektedir” denildi.

 

-“ÜSLERDE KONUŞLANDIRILMASINA ONAY VERMİŞTİR”-

 

Suruç’ta 20 Temmuz günü 32 vatandaşı aramızdan alan menfur terör saldırısının açtığı yaranın daha tazeyken, bu terör örgütünün 23 Temmuz günü de Elbeyli’deki Hudut Karakolunda görevli Türk askerlerine silahlı saldırıda bulunduğu ve bir Astsubayı şehit ettiği belirtildi.

Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik bu tehdit ve saldırılara hakedilen karşılığın verileceğinin açık olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DEAŞ’ın Türkiye sınırları ve Türkiye’nin güvenliği bakımından arzettiği tehdidin ortadan kaldırılması, bir süredir ABD ile Türkiye arasında yürütülen ortak hareket egzersizinin önemli bir boyutunu teşkil etmektedir. Irak ve Suriye’de 10 aydır devam eden Uluslararası Koalisyon harekatlarına Türkiye, Koalisyon’un bir üyesi olarak, esasen milli imkan ve yetenekleriyle katkı sağlamaktaydı. Nitekim, ABD’ye ait silahlı insansız hava araçlarının ülkemizde konuşlandırılmasına dair iznin Sayın Dışişleri Bakanımızca geçtiğimiz Haziran ayı sonunda açıklandığı hatırlanacaktır. Türkiye ve ABD, bu sürecin devamı mahiyetinde, DEAŞ’la mücadeleye yönelik mevcut işbirliğini daha da derinleştirmeye karar vermişlerdir.

Bu çerçevede, Bakanlar Kurulu, TBMM’den 2 Ekim 2014 tarihinde aldığı yetkiye dayanarak, DEAŞ’a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer Koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahsekonu harekatlarda, tabiatıyla, Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirecektir.”

 

-“OPERASYONEL NEDENLERLE, BU AŞAMADA BİLGİ VERİLMEYECEKTİR”-

 

Bu sabah itibariyle, Türk jetlerinin BM Şartı’nın 51. Maddesi uyarınca meşru müdafa hakkına dayanarak, Suriye içindeki belirli DEAŞ unsurlarını hedef aldığı kaydedilen açıklamada, “DEAŞ’a yönelik Koalisyon harekatına fark yaratıcı katkılar sağlaması beklenen bu yeni işbirliğinin detayları hakkında, operasyonel nedenlerle, bu aşamada bilgi verilmeyecektir. Ancak, Türkiye’nin güvenliğinin sağlanmasının yanısıra, Suriye içinde öncelikle DEAŞ’ın kontrolündeki bölgelerde yaşayanların güvenliğinin kalıcı biçimde sağlanarak pekiştirilmesi de, hava unsurlarının artan mevcudiyetiyle birlikte, bu işbirliğinden beklenen doğal sonuçlar arasındadır. Sözkonusu harekatlar, uluslararası hukuk uyarınca icra edilmektedir. Bu doğrultuda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne de gerekli bildirimde bulunulmaktadır” denildi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.