Danıştay, Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz'ın Soruşturma İznini Kaldırdı

Danıştay, alım ihalesinin mevzuata uygun yapıldığı bildirilerek, soruşturma yapılmasına gerek olmadığına da karar verdi. 

Memurlar 26.10.2015, 19:16
Danıştay, Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz'ın Soruşturma İznini Kaldırdı
MUDANYA(Bursa), (DHA)- BURSA’nın Mudanya İlçesi Belediye Başkanı CHP’li Hayri Türkyılmaz ve iki belediye görevlisi hakkında, Mudanya Mütarekesi’nin 92’nci yıldönümü kutlamalarında, ihale sözleşmesine aykırı hareket ederek belediyeyi zarara uğrattıkları iddiasıyla İçişleri Bakanlığı’nın verdiği soruşturma iznini Danıştay 1'inci Dairesi kaldırdı. Danıştay, alım ihalesinin mevzuata uygun yapıldığı bildirilerek, soruşturma yapılmasına gerek olmadığına da karar verdi. 

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve 2 çalışanı hakkında, ilçede 15 Eylül 2014’te açık ihale usulü ile Mudanya Mütarekesi’nin 92’nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenecek organizasyon için gerçekleştirilen hizmet alımında usulsüzlük iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Başkan Türkyılmaz ve arkadaşları, hizmet alım ihalesinde ihaleyi kazanan şirket tarafından teknik şartnamede belirtilen birçok hizmet sunulmadığı halde bu konuda gerekli işlemleri yapmamak, ihale mevzuatına aykırı iş artışı yapmak, sözleşme bedelinden fazla ödeme yaparak belediyeyi zarara uğratmakla suçlandı. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nca yürütülen inceleme sonucu Başkan Hayri Türkyılmaz, Özel Kalem Müdürü- İhale ve Harcama yetkilisi Mehmet Kartal ve Mali Hizmetler Müdür Vekili Kazım Onaş hakkında soruşturma izni verildi. 

Başkan ve 2 görevlinin başvurusu Danıştay 1'inci Dairesi’nce incelenerek karara bağlandı. 1'inci Daire, dosyanın incelenmesi sonucu etkinlikler kapsamında düzenlenecek organizasyon hizmet alım ihalesinde ihaleyi kazanan şirket tarafından yerine getirilmeyen hizmetlere ödeme yapılmadığı, eksik sunulan hizmetlerde ödenen tutarın indirildiği yapılan iş artışının da 4 bin 735 sayılı yasaya uygun gerçekleştirildiği, kontrol teşkilatının oluşturulduğu, bu nedenlere ilgililere isnat edilen eylemin haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte olmadığını bildirildi. İtirazları kabul eden Birinci Daire, Türkyılmaz ve iki görevli hakkında soruşturma izni verilmesine ilişkin kısmın kaldırılmasına karar verdi. Kararın bugün kendilerine tebliğ edildiğini belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, şöyle dedi:

"Mudanya’da doğan güneşi, kimsenin balçıkla sıvayamayacağını binlerce kez söyledim. Şimdi bu sözümü Danıştay Birinci Dairesi’nin tarafıma tebliğ ettiği karar ile de ilan ediyorum. Mudanya Mütarekesi’nin 92'nci yıldönümü etkinliklerinde yapılan fazla ödemelere ilişkin açılan soruşturma sonuçlandı. Danıştay 1'inci Dairesi’nin 2015/1291 esas no, 2015/1184 karar no ile herhangi bir suç unsuru bulunmadığından, soruşturmaya gerek duyulmadığı belirtildi. Danıştay tarafından gönderilen bu müjdeli haberi, kamuoyuyla paylaşıyoruz."

Türkyılmaz, Mudanya Belediyesi’ne çamur atanların utanacağını da kaydederek, bu konuda hakkımızda asılsız haber yapan, kamuoyunu yanıltanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda da kaydetti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@